فراخوانی ...
گروه : خبر
به مناسبت میلاد امام هادی علیه السلام

بسط معارف اسلام توسط امام هادی علیه السلام جامعه کبیره؛ منشور امام شناسی

به مناسبت میلاد امام هادی علیه السلام
بسط معارف اسلام توسط امام هادی علیه السلام جامعه کبیره؛ منشور امام شناسیتلاش امام هادی علیه السلام برای حفظ جان یاران از گزند حاکمان عباسی باعث شد تا با استفاده از آنان معارف اسلام ناب، در مراکز مهم جهان اسلام نشر و بسط پیدا کند.

به مناسبت سالروز میلاد با سعادت پیشوای دهم شیعیان، حضرت امام هادی علیه السلام با حجت الاسلام محمد صفایی، عضو پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و حجت الاسلام دکتر محمدباقر پور امینی گفتگو کرده ایم که در پی می آید؛

 زیارت جامعه کبیره امام هادی علیه السلام؛ مشور بلند امام شناسی

حجت الاسلام محمد صفایی، عضو پژوهشگاه علوم وحیانی معارج که کار تهیه و تنظیم کتاب ادب فنای مقربان (شرح زیارت جامعه کبیره امام هادی علیه السلام آیت الله جوادی آملی را انجام داده در مورد این کتاب و این دعای با اهمیت  گفت: زیارت جامعه کبیره امام هادی علیه السلام منشور بلند امام شناسی است. نخستین ویژگی شرح جامعه کبیره جامعیتی است که در این اثر وجود دارد و استاد جوادی آملی از منظرهای گوناگون به مسأله نگریسته اند.

وی افزود: ایشان در شرح زیارت جامعه کبیره، جایگاه ویژه ای برای انسان کامل به عنوان واسط بین خلق و خالق، قائل است، بدین معنا که فیض الهی که نازل می شود، هیچ کدام از انسانها توانایی گرفتن آن فیض را ندارند. آن فیض باید در ظرفیت وجودی انسان کامل قرار گیرد و آن انسان کامل، فیض را بین همه نیازمندان ـ که شامل همه موجودات از انسانها گرفته تا حیوانات و حتی فرشتگان می شود ـ توزیع کند. استاد تصریح می کنند که حتی جبرئیل علیه السلام هم باید فیض را از پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم  بگیرد. آیت الله جوادی آملی در شرح برخی فرازهای زیارت جامعه کبیره، مباحث طولانی و دقیقی دارند و به عنوان نمونه در آیه تطهیر حدود ۳۰۰ صفحه بحث می کنند.

صفایی

این محقق با اشاره به اینکه اشکالات مختلفی به زیارت جامعه کبیره وارد شده است، گفت:  این اشکالات، گاهی روایی و گاهی تاریخی است. همچنین ممکن است درباره سیره ای که از ائمه علیهم السلام نقل شده نیز مشکلاتی وجود داشته باشد که در کتاب «ادب فنای مقربان» به آن پاسخ داده شده است. به ایرادهای روایی و نقلی در این کتاب پاسخ داده شده است. شبهاتی که به مباحثی همچون ضرورت امام، جایگاه امام و ویژگی های امام وارد می شود، نیز در این کتاب پاسخ داده شده است. پاسخ به شبهاتی که در روند شرح زیارت جامعه کبیره پیش می آید، یکی از عمده ترین ویژگی های این اثر گران سنگ است. یکی از شبهاتی که در این کتاب پاسخ داده شده، تهمتی است که نسبت به این زیارت شریف گفته اند و آن اینکه زیارت جامعه کبیره در حقیقت مرام نامه شیعیان غالی است.

وی با تأکید بر اینکه آیت الله جوادی آملی این شبهات و شبهات دیگر را هم بر اساس آیات قرآن کریم و هم با تکیه بر روایات متقن و غیرقابل خدشه و همچنین با بهره گیری از ادله عقلی پاسخ داده اند، اظهارداشت: ایشان بارها سفارش کرده اند که اشکالات روز که در جامعه رایج است، همچنین اشکالاتی که در کتب پیشینیان آمده و یا اشکالاتی که ضمن بحث خود را نشان می دهد، شناسایی شوند تا پاسخ آن داده شود.

صفایی در ادامه سخنانش تصریح کرد: بسیاری از جملات و عبارات زیارت جامعه کبیره، برگرفته از قرآن کریم و روایات است. مثلاً عبارت «عصمکم ا... من الزلل و طهرکم من الدنس و اذهب عنکم الرجس و طهرکم تطهیراً» نیز برگرفته از آیه ۳۳ سوره مبارکه احزاب است. باید مراقب باشیم که تمجیدهای این دعا از ائمه علیهم السلام، توحید ما را خدشه دار نکند. به همین دلیل است که در جای جای زیارات دیده می شود که به توحید خدای متعال و همچنین عبودیت اهل بیت علیهم السلام اشاره می شود و این مطلب در زیارت جامعه کبیره نیز دیده می شود و این مسأله مورد تأکید ویژه آیت الله جوادی آملی است. شاید به همین دلیل باشد که در ابتدای زیارت جامعه کبیره ۱۰۰ مرتبه ذکر الله اکبر آمده است. 

معرفی معارف ناب اسلام؛ یکی از محورهای درخشان پیشوای دهم شیعیان

حجت الاسلام دکتر محمد باقر پور امینی در مورد فعالیت های سیاسی امام هادی علیه السلام و نحوه تعامل ایشان با شیعیان و حکومت وقت،گفت: زندگی در عصر ستم عباسیان بسی سخت و طاقت فرسا بود. دورانی که با حاکمیت اشرار، افول ارزشهای اسلامی، فشار و ایجاد محدودیت بر خاندان امامت و دوستداران ایشان شناخته می شد و بسیاری از نخبگان شیعه و سنی در این مقطع، به جرم ارادت به عترت، قربانی کینه دولتمردان عباسی شدند. دوران امامت حضرت هادی علیه السلام هم زمان با حکومت معتصم، واثق، متوکل، منتصر و مستعین بود که دوره طولانی حکومت چهارده ساله متوکل عباسی اوج مشکلات و محنت های وارد بر آن حضرت است.

پورامینی

وی افزود: گرچه امام هادی علیه السلام با توجه به اوضاع سیاسی و اجتماعی جامعه انجام نوعی قیام فراگیر را مقتضی نمی دانست لیکن خلیفه عباسی از وی می هراسید و به دلیل منزلت خاص امام در جامعه و رابطه ایشان با مردم او را به چشم رهبری اجتماعی و با نفوذ می نگریست و از همین رو فوق العاده آن حضرت را تحت نظر داشت تا آنکه دستور داد امام را به سامرا منتقل کنند. گزارش سبط بن جوزی(متوفی ۶۵۴ ق) در کتاب تذکره الخواص خواندنی است، به خصوص هنگامی او که به ارائه تصویر مردم مدینه و علاقه شدید آنان به امام هادی علیه السلام می پردازد؛ او درباره سفر اجباری به سامرا می نویسد: «سبب فراخوانی امام به سامرا بغض و کینه متوکل نسبت به علی علیه السلام بود زیرا به وی خبر رسید که علی بن محمد علیه السلام از منزلت والایی در مدینه برخوردار است و مردم به او علاقه دارند لذا یحیی بن هرثمه را خواست و به او گفت به مدینه برو و موقعیت او را از نزدیک بررسی کن و سپس وی را به سامرا بیاور. ابن هرثمه می گوید: به مدینه رفتم هنگامی که وارد شهر شدم مردم به اعتراض عجیبی دست زدند و احساس کردند که خطری متوجه امام شده است تمام مردم بر آشفتند زیرا حضرت هادی علیه السلام نسبت به مردم بسیار خوشرفتار بود ...»

این محقق و پژوهشگر دینی ادامه داد: پس از استقرار اجباری امام هادی علیه السلام در سامرا در سال ۲۴۳ قمری، که بیش از یک دهه به درازا کشید، برنامه های ایجاد فشار از سوی متوکل و حامیانش آغاز شد و منزل آن حضرت و رفت و آمدهای ایشان تحت نظر دهها مأمور و جاسوس قرار گرفت. از آن سو توطئه های فراوانی نیز برای مخدوش ساختن چهره الهی امام و کاستن از منزلت او در نزد مردم تدارک گردید، اما با تدابیر حکیمانه امام نیرنگ های خلیفه یکی پس از دیگری نقش بر آب شد.

پورامینی افزود: یکی از محورهای درخشان پیشوای دهم، تلاش برای حفظ جان یاران از گزند خطر حاکمان عباسی است تا با استفاده از آنان معارف اسلام ناب، در مراکز مهم و شهرهای محوری جهان اسلام نشر و بسط پیدا کند. بیش از یکصد و هشتاد نفر راوی حدیث از امام هادی علیه السلام وجود دارد، برخی از یاران امام، نقش وکیل را نیز برای امام ایفا می کردند و واسطه مردم با امام بودند. در آن زمان شیعیان کتابهاى حدیث مدوّن فقهى و کلامى ائمه را در اختیار داشتند و از طریق همین وکلا مشکلات خود را از امام مى‌پرسیدند. امام نیز آنها را به آن دسته از اصحاب خود که سابقه زیادى داشتند راهنمایی می کردند مثلا امام هادی علیه السلام دوستداران اهل ری خود را اینگونه رهنمون داشتند تا مسائل دینی خود را با وکیل برجسته خود عبدالعظیم حسنی در میان بگذارند و جواب دریافت کنند. این نکته را امام به ابا حماد رازی که یکی از شیعیان به نام ری بود، گوشزد فرمود


خبر | سه‌شنبه 7 مهر 1394 ساعت 9:13

تازه ها
تمهیدات ترافیکی عیدفطر در پایتخت/ اعمال محدودیت‌ها از ساعت۲۴ امشب
انفجار تانکر نفت در پاکستان بیش از ۲۰۰ کشته و زخمی بر جا گذاشت
خوراکی‌هایی که روند پیری پوست را تسریع می‌کنند
دفتر مقام معظم رهبری میزان فطریه و کفاره روزه را اعلام کرد
جزئیات زمان توزیع سود سهام عدالت
محدودیت‌های ترافیکی عید سعید فطر/مدیریت جابجایی در ۱۵ جاده پرتردد
فراخوان مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها در تیر ماه ۱۳۹۶
فطریه مهمان شب عید، بر عهده میزبان نیست/ مقدار فطریه امسال
10 هکر مشهور جهان را بشناسید +تصاویر
با این ابزارها به جنگ بوی بد سیر بروید!
مقابله با پلاک دندان با یک دهانشویه خانگی
ایران خودرو زمان پیش فروش پژو 2008 را اعلام کرد (+جزئیات و مبلغ پیش فروش و زمان تحویل)
سپاه پاسداران با کدام موشک «دیرالزور» را هدف قرار داد؟ + مشخصات و تصاویر
عملیات «لیلة القدر» سپاه پاسداران؛ سکوت عجیب محور غربی ـ عربی
کاهش چربی و مواد زائد بدن با یک نوشیدنی شگفت انگیز
ورود گلشیفته به کشور و دستگیری وی از سوی پلیس
اعمال شب بیست و سوم ماه رمضان
مواد غذایی و بوی بد بدن
۲۰ جمله از رهبر انقلاب درباره «شبهای قدر»
نام‌نویسی چهارمین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی از ۲۹ خرداد
پربیننده ها
بهترین روش برای سوزاندن چربی پهلوها و شکم!!
شماره تلفن های واحد و مراکز دانشگاه پیام نور
آغاز توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد آزاد از امروز
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود و آشنایی با برخی از ضوابط دانشگاه پیام نور
10 ماده معجزه گر در لاغری
آدرس و رایانامه مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور
نحوه محاسبه نمره امتحان در دانشگاه پیام نور
در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود
مراحل لازم جهت انجام امور فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور
  • نظر دهی
مرتبط