فراخوانی ...
گروه : خبر
شفیعی

تشکیل کمیته عالی ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه فنی و حرفه‌ای/ تعامل با بخش خصوصی

شفیعی
تشکیل کمیته عالی ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه فنی و حرفه‌ای/ تعامل با بخش خصوصیرئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای از تشکیل کمیته عالی ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: تعامل با بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات برای محققان در راستای راه‌اندازی بنگاه‌های زود بازده اقتصادی در دستور کار است.

به گزارش اخباردانشگاه ،دانشگاه نیوز این روزها بر بحث ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین و نسل سوم بسیار تاکید می‌شود به گونه‌ای که وزیر علوم از ابتدای فعالیت خود در این وزارتخانه، توسعه دانشگاه‌های کارآفرین را یکی از اولویت‌های وزارت علوم برشمرد.

در این زمینه و در راستای توسعه دانشگاه‌های نسل سوم نقش دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای بسیار مشهود است.

دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای نیز برنامه‌های خاصی را برای توسعه کارآفرینی در کشور درنظر گرفته است که در گفت‌وگو با رئیس این دانشگاه مشروح این برنامه‌ها را از وی جویا شدیم.

فارس: دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای چه اولویت‌هایی را در راس کار خود قرار داده است؟

شفیعی: دانشگاه فنی وحرفه‌ای دانشگاهی پویا، اشتغال‌زا و کارآفرین است که یکی از 4 دانشگاه بزرگ کشور محسوب می‌شود و ماموریت اصلی آن تربیت تکنسین ماهر و آماده برای ورود به بازار کار است.

برنامه ریزی این دانشگاه به گونه‌ای است که جذب و تربیت دانش آموزان رشته فنی و حرفه و کار و دانش به عنوان مهمترین سرمایه و نیروی انسانی کشور از اولویت‌های این مرکز است. این دانشگاه در اکثر مراکز استانی و شهرهای مهم دارای آموزشکده و دانشکده است.

این دانشگاه ضمن تاکید بر حفظ ارزش‌های بنیادین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، پیوند واقعی بین علم و عمل و تبدیل به ثروت را در دستور کار خود قرارداده و تلاش می‌کند از طریق تربیت تکنسین‌های ماهر و کارآفرین و نیز تعامل با مراکز صنعتی، بخش‌های دولتی و غیردولتی، ایجاد زمینه لازم برای کسب مهارت‌ها، ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای جوانان ایران را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهد.

فارس: برای تحقق این اهداف چه برنامه‌هایی را در دستور کار دارید؟

شفیعی: برنامه ریزی برای تربیت تکنسین و نیروی کار ماهر به عنوان مهمترین سرمایه انسانی دانشگاه، برنامه‌ریزی برای برگزاری ارتباط واقعی بین صنعت و دانشگاه، ایجاد فضای مناسب برای بسط و اشاعه تفکر مهندسی معکوس در دانشکده‌ها و آموزشکده‌ها برای ساخت دستگاه‌های صنعتی مورد نیاز، برنامه ریزی برای شکل گیری انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای، ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و تخصیص بودجه به پروژه‌های دانشجویی، تجهیز کارگاه و آزمایشگاه‌های  مراکز تابعه و به روز آوری آن‌ها، برنامه ریزی برای توسعه بازارچه‌های مجازی به منظور عرضه تولیدات دست ساخته‌های استادان و دانشجویان دانشگاه در دستور کار ما قرار دارد.

* تعامل با بخش خصوصی برای افزایش بهره‌وری

فارس: در زمینه ارتباط با صنعت چگونه برنامه‌ریزی کرده‌اید؟

شفیعی: ایجاد تعامل موثر با بانک‌های عامل به منظور دریافت تسهیلات برای استادان و دانشجویان در راستای راه اندازی بنگاه‌های زود بازده اقتصادی، ایجاد تعاونی مصرف برای عرضه  مناسب تولیدات مراکز تابعه دانشگاه با برگزاری نمایشگاه‌های فصلی یا دائمی، ایجاد بستر مناسب برای تاسیس تعاونی‌های تولیدی و توزیعی برای استادان و دانشجویان و همچنین تعامل با بخش خصوصی برای افزایش بهره وری، اصلاح سرفصل‌های دروس به منظور کاربردی کردن آموزش، برگزاری دوره‌های آموزشی با موضوع کارآفرینی برای دانشجویان و استادان، بومی سازی رشته‌ها با صنایع مرتبط در استان‌ها بر اساس طرح آمایش را درنظر گرفته‌ایم.

اکنون با توجه به تلاش این دانشگاه و فعالیت‌های موثر خود، دربیشتر رشته‌ها 80 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند و این نشان از خروجی خوب این دانشگاه است.

ماموریت دانشگاه فنی و حرفه‌ای از این نظر با دیگر دانشگاه‌ها تفاوت دارد که آنان عرضه محور و این دانشگاه تقاضا محور هستند و اینکه باید با تربیت نیروهای متخصص نیازهای جامعه را برآورده کند و در بازار کار جایگاهی داشته باشند.

این دانشگاه سال گذشته تقریبا همه ظرفیت های خود که 90هزار بوده را پر کرده است، این در حالی است که برخی از دانشگاه‌ها زیر 50 درصد توانستند ظرفیت‌های خود را پر کنند.

همچنین با توجه به ایجاد فناوری های جدید، این دانشگاه قصد دارد دوره‌های کارشناسی پیوسته مهندسی با ماموریت مهارت محوری در راستای پیشبرد دانشگاه کارآفرین راه اندازی کند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اهل فن با راه‌اندازی دانشگاه فنی‌ وحرفه‌ای، اتفاق جدیدی در عرصه آموزش عالی کشور رقم خورده است و ایجاد چنین مرکزی در آموزش عالی کشور، خود به‌عنوان یک اتفاق بزرگ و استراتژیک برای نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است و این تنها یک دانشگاه نیست بلکه نگاه به یک مجموعه کارآفرین است از این رو دانشگاه فنی و حرفه‌ای با سامان بخشیدن به بخش آموزش به دنبال این است که به هدف اصلی خود که تربیت تکنسین ماهر که نیاز اصلی صنعت و بازار است، برسد.

دانش آموختگان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای علاوه بر داشتن توانایی علمی، از مهارت‌های عملی و کاربردی لازم نیز برخوردار هستند، به نحوی که اکثر آنها در زمینه‌های مربوط به رشته تحصیلی خود جذب بازار کار می‌شوند. مراکز دانشگاه فنی و حرفه‌ای با برخورداری از کادر آموزشی فرهیخته و مجرب و امکانات و تجهیزات آموزشی مناسب با شاخص کارایی بیرونی قابل قبول در 54 رشته و گرایش دارای برون داد و دانش آموختگان کارآمد در سطح تکنیسینی هستند.

در تعدادی از این مراکز دوره‌های کارشناسی ناپیوسته و پیوسته نیز فعال است و نسبت به تربیت دانشجو اقدام می‌کنند. در حال حاضر 168 دانشکده و آموزشکده فنی و حرفه‌ای در استان‌های مختلف کشور مشغول به فعالیت آموزشی هستند که یک سوم این مراکز مربوط به دختران است.

* تشکیل کمیته عالی ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه فنی و حرفه‌ای

این دانشگاه به منظور ارتباط هر چه بهتر دانشگاه و صنعت با تشکیل کمیته تخصصی و همچنین هماهنگی‌های لازم برای برگزاری سالانه کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی تلاش می‌کند.

در این کنگره افراد خبره و متخصص صنعتی و دانشگاهی در نمایشگاه‌های جانبی با هم تبادل نظر می‌کنند. هدف اصلی از تشکیل کمیته ارتباط صنعت و دانشگاه فنی و حرفه‌ای متکی بر این است که علم باید به فناوری، مقالات isi به تولید و  ایده‌های نوین تبدیل شود که با این تفکر می‌توان به پیشرفت‌ و دستاوردهای فراوانی در زمینه علم، فناوری و صنعت دست یافت.

فارس: امکانات دانشگاه برای انجام تحقیقات دانشجویان کافی است؟

شفیعی: دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در ادامه فعالیت‌های خود در حال راه اندازی 60 آزمایشگاه درجه یک در این دانشگاه است و همچنین به زودی تجهیزات، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های این دانشگاه به روز رسانی می شود.

بنابراین با راه اندازی این 60 آزمایشگاه در دانشکده و آموزشکده‌ها با این رویکرد، برای دانش آموختگانی که از دانشگاه‌های عرضه محور دانش آموخته شده و مهارت‌های لازم را کسب نکردند دوره‌های آزاد برگزار می‌شود.

* توانایی دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای انجام پروژه‌های ملی

فارس: تحقیقات ملی نیز در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای انجام می‌شود؟

شفیعی: این دانشگاه قصد دارد از سوی اساتید و دانشجویان خود بتواند مسئولیت انجام بخشی از پروژه‌های ملی در حوزه‌های نظامی، مخابراتی، انرژی را عهده‌دار شود و در این زمینه نیز مانند دانشگاه‌های طراز اول مشارکت کند.

دانش آموختگان این دانشگاه سالیانه پژوهش ها و اختراعات قابل توجهی را عرضه می‌کنند، برخی از دست ساخته‌های دانشجویان آموزشکده و دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای درنمایشگاه‌های جانبی کنگره‌ها عرضه شد که بسیاری از این طرح‌ها واختراعات قابل تجاری سازی هستند.

این درحالی است که پژوهشگران این مرکز در راستای تحقق ماموریت دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان دانشگاه نسل سوم و دانشگاه کارآفرین در فرآیند خلاقیت، نوآوری، تولید و مشارکت در اشتغال‌زایی و توسعه کارآفرینی تلاش می‌کنند.

* راه اندازی رشته‌های جدید هوافضا و نانو

فارس: برای ایجاد رشته‌های جدید هم پیش‌بینی کرده‌اید؟

شفیعی: این دانشگاه در زمینه برگزاری دوره‌های آزاد، تفاهم نامه‌های متعددی با دانشگاه‌های مادر سراسر کشور منعقد کرده و به زودی تغییر سرفصل دروس برای ارتقا دانشگاه و راه‌اندازی رشته‌های جدیدی مانند هوافضا و نانو در دستور کار دارد و تعدادی از رشته های منسوخ شده را نیز حذف می‌کنیم.

همچنین قرار است این دانشگاه، کارشناسی رشته‌های مهندسی را به صورت فنی و حرفه‌ای ایجاد کند زیرا فناوری‌ها به اندازه‌ای ارتقا پیدا کرده که دیگر تربیت تکنسین جوابگوی اینگونه نیازها نیست و باید مهندسان برای کار با فناوری‌های نو تربیت شوند.

همچنین برنامه ریزی و پیگیری در راستای انعکاس اهداف بلند مدت دانشگاه برای تعامل با دولت و بخصوص معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری برای نگاه ویژه برای این دانشگاه در برنامه ششم توسعه در دستور کار ستاد قرار گرفته است.

یکی دیگر از کارها و اهداف مهم این دانشگاه ارتقای مراکز از آموزشکده‌ها به دانشکده است که در دستور کار ستادی قرار گرفته است.

یکی از بحران‌های جدی نظام آموزش عالی کشور، کاربردی نبودن بسیاری از دروس دانشگاهی است که همین مساله نیز چالش دیگری به نام افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار را پدید آورده است، دانشجویانی که پس از فراغت از تحصیل، نه آموخته‌هایشان به درد بازار کار می‌خورد و نه حاضرند در مشاغلی غیر از رشته تخصصی‌ خود کار کنند. تمرکز بر آموزش‌های تئوری در مراکز آموزش عالی موجب شده است نظام دانشگاهی ما با صنعت نیز فاصله بگیرد و حتی بسیاری از دانشگاه‌های فنی و مهندسی کشور نیز خروجی‌هایی را به جامعه تحویل می دهند که شمار زیادی از آنان نمی‌توانند تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور و تولید ثروت ملی داشته باشند.

از این رو، دانشگاه فنی و حرفه‌ای در تلاش است بر روی آموزش‌های فنی و کاربردی تمرکز کرده و آموزش‌هایی را به دانشجویان منتقل کند که بتوانند پس از فارغ التحصیلی در بازار کار نیز حرفی برای گفتن داشته باشند.

فارس: در مسیر تحقق اهدافتان با چه موانعی رو به رو هستید؟

شفیعی: دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و آن کمبود بودجه است. در زمینه بودجه اختصاص داده شده به دانشگاه فنی و حرفه‌ای طبق گفته رئیس این دانشگاه، در سال 94 حدود 253 میلیارد و 777  میلیون و 200 هزار تومان اعتبار عمومی و 700 میلیارد تومان اعتبار اختصاصی و 501 میلیارد و923 میلیون و 900 هزار تومان اعتبار عمرانی است که به تصویب مجلس رسیده اما هنوز دریافت نشده است که البته با توجه به تعداد 201 هزار و 162دانشجوی این دانشگاه، این اعتبار بسیار اندک است.

با توجه به اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای از آموزشکده‌های آموزش و پروش تشکیل شده و این آموزشکده‌ها سرانه‌ای نبودند، بنابراین سرانه‌ای که به دانشجویان این دانشگاه اختصاص دادند بسیار ناچیز است، لذا اگر بخواهیم این دانشگاه به روز شود و بدهی نداشته باشد تا بدون دغدغه بتواند به اهداف اصلی خود برسد باید حداقل 100 درصد اعتبار دانشگاه افزایش یابد که بازسازی آزمایشگاه‌های این دانشگاه نیز در دستور کار قرار گیرد.

* جذب دانشجوی خارجی در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای همجوار با مرز

فارس: در زمینه تعامل با کشورهای دیگر به چه نحو عمل کرده‌اید؟

شفیعی: یکی از اقدامات خوب و موثری که دانشگاه فنی و حرفه‌ای انجام داده است جذب دانشجوی خارجی در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای همجوار با کشورهای همسایه است. دانشکده و آموزشکده‌های شهرستان‌های همجوار با مرز در آینده‌ای نزدیک از کشورهای همسایه، دانشجوی فنی و حرفه‌ای پذیرش می‌کنند.


خبر | شنبه 19 اردیبهشت 1394 ساعت 9:50

تازه ها
ترفندهایی برای پیشگیری از نفخ
عجیب‌ترین اختراعات نظامی +عکس
خشکی لب و اشتباهات ما!
چرا نباید تلفن همراهمان را روت کنیم؟
اعتراف جاسوس دستگیر شده آمریکایی به پروژه انحراف زنان وخانواده ها
شایع‌ترین عوامل خطرآفرین ابتلا به دیابت
میوه کاکتوس برای چه دردی درمان است؟
آیت‌الله مکارم شیرازی: دریافت هزینه دیرکرد توسط بانک‌ها «ربای آشکار» است
خیار و گوجه فرنگی؛ ترکیبی ممنوع!
تکلیف افزایش قیمت بنزین در سال 96 مشخص شد
30 اسفند تعطیل رسمی شد
ناسا وجود موجودات فضایی را تایید کرد + فیلم
دستگیری شکارچی کودکان/ اعتراف پلیس قلابی به آزار و اذیت
آشنایی با نشانه‌های سرطان دهانه رحم
حادثه در دل شهر کرج/برخورد اتوبوس با عابران پیاده
بیماری نادر این زن همه را فراری می دهد+ تصاویر
راه های بهبود جریان خون در بدن را بشناسید
چرا در اسلام از مردم پولهایی به اسم خمس و زکات گرفته می‌شود؟
خاصیت های شگفت‌انگیز تخم بلدرچین
عذاب قبر بر کدام بدن واقع می شود بدن برزخی یا بدن جسمی؟
پربیننده ها
بهترین روش برای سوزاندن چربی پهلوها و شکم!!
شماره تلفن های واحد و مراکز دانشگاه پیام نور
آغاز توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد آزاد از امروز
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود و آشنایی با برخی از ضوابط دانشگاه پیام نور
10 ماده معجزه گر در لاغری
آدرس و رایانامه مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور
نحوه محاسبه نمره امتحان در دانشگاه پیام نور
در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود
مراحل لازم جهت انجام امور فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور
  • نظر دهی
مرتبط