فراخوانی ...
گروه : خبر
شفیعی در همایش هفته پژوهش

آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای در سطح کشور باید نافع و کارآفرین باشد

شفیعی در همایش هفته پژوهش
آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای در سطح کشور باید نافع و کارآفرین باشدرئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه تعریف ناقصی از دانش در کشور وجود دارد، گفت: امروز آموزش‌های ما در سطح کشور باید نافع و کارآفرین باشد

به گزارش اخباردانشگاه ،دانشگاه نیوز از فارس همایش هفته پژوهش با عنوان دانشگاه فنی و حرفه‌ای ،پیشرو در کسب و کار مولد با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ،دبیر کنفدراسیون صنعت ایران، استادان، مخترعان، پژوهشگران و مسئولین ستادی دانشگاه در سالن اجتماعات دانشگاه فنی و حرفه‌ای برگزار شد.

نغمه فعال معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای در ابتدای این مراسم به تشریح فعالیت‌های حوزه معاونت پژوهشی در سازمان مرکزی و مراکز تابعه اشاره کرد و گفت: با عنایت به بخشنامه‌های ارسالی از این معاونت و گزارش‌های دریافتی که  قبل از هفته پژوهش دریافت شد، نشان‌گر این مطلب بود که در هر منطقه بالاترین دانشکده از نظر فعالیت و امکانات موجود چه امتیاز و رتبه‌ای را کسب کرده است که خوشبختانه این بررسیی‌ها نشان می‌دهد مراکز تابعه دانشگاه فعالیت مستمر و چشمگیری داشتند.

در ادامه مراسم مهاجر، دبیر کنفدراسیون صنعت ایران گفت: مقایسه کشورهای پیشرفته مثل آلمان و آمریکا با کشورهای در حال توسعه مانند ایران نشان می‌دهد که اندیشمندان ما بویژه در سال‌های گذشته در رشته‌های مختلف از علوم صنعتی تا علوم اجتماعی صدها مقاله در نشریات مختلف جهان به چاپ رسانده‌اند که هرچند این برای ارتقاء سطح علمی کشور خوب است ولی همانگونه که در عمل مشاهده می‌کنیم باعث توسعه یافتگی از جمله تبدیل علم به فناوری و پس از آن به ثروت صورت نپذیرفته است.

وی در ادامه بهره‌برداری را از نکات قابل ملاحظه در بخش پژوهش علمی عنوان کرد و افزود: صدها پژوهش علمی در کشور ما انجام می‌شود که از بخش از اعتبار  علمی بالایی برخوردار است و پس از آن که مطالعه مورد نیاز بر روی آن انجام می‌شود به کتابخانه ارجاع  و بایگانی می‌شود  ولی در کشورهای پیشرفته اغلب پژوهش‌ها از حالت تئوری به عملی در می‌آید و در حوزه صنعت از شکل مطالعه تئوری خارج شده و به فنآوری و تکنیک و سپس به اجرا تبدیل می‌شود.

مسعود شفیعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای و سرپرست دانشگاه جامع علمی و کابردی در ادامه این مراسم، پژوهش و تحقیق را تولید علم دانست و عنوان کرد: امروز آموزش‌های ما در سطح کشور باید نافع و کارآفرین باشد.

وی با تقدیر از نمایندگان مجلس برای انتخاب فرهادی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حضور فردی انقلابی، مومن و متعهد و معتقد به تحول دانشگاه در کشور، امروز مایه سرافرازی دانشگاهیان است.

شفیعی با اشاره به صندلی‌های خالی و ظرفیت‌های باقیمانده دانشگاه‌های کشور و برخی تعاریف غلط از مفاهیم کار و دانش در کشور اظهار داشت: تعریف ناقصی از دانش در کشور وجود دارد و شاید نپرداختن دانشگاه‌ها و نظام آموزش عالی کشور به تعریف درست، منجر به ایجاد یک ناهنجاری در نظام آموزش عالی کشور شده‌است.

در ادامه این مراسم نصراله جهانگرد اظهار داشت: امنیت، اقتصاد، فرهنگ،‌ نیروی انسانی، دغدغه‌های زیست محیطی و تحولات تکنولوژی از جمله مواردی هستند که برنامه های توسعه کشورها با درنظر گرفتن آن‌ها تدوین می‌شود.

وی افزود: مولد تکنولوژی، ‌حوزه علم و دانشگاه است و با تصحیح زنجیره تولید و تبدیل آن به محصول و کاربرد می‌توان ارزش افزوده خلق کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای تحقق برنامه‌های افق 20 ساله کشور می‌بایست از حوزه علم و دانش استفاده کرد و در همین راستا صنعت می تواند با طرح مشکلات خود به دانشگاه ها، رابطه صنعت و دانشگاه را به صورت کاربردی، عملیاتی کند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان این مطلب که در حال حاضر10 میلیون دانشجوی فارغ التحصیل در حوزه های مرتبط با ارتباطات و فناوری اطلاعات داریم که این پتانسیل می‌تواند جریان حرکت به سمت سرویس های تکنولوژی محور را رقم بزند تصریح کرد: نداشتن مهارت کافی یکی از نقاط ضعف در این حوزه محسوب می‌شود که وجود دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌تواند تا حدودی این مشکلات را مرتفع کند.

وی ادامه داد: تغییر سیاست‌ها، ‌ارتقاء و گسترش دامنه فعالیت‌های آموزش عالی و اصلاح و افزایش ظرفیت نهادهای دانش بنیان از جمله اقدام‌هایی است که می‌تواند در راستای مهارت افزایی افراد تحصیل کرده مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است در پایان مراسم از پژوهشگران و مخترعین  برتر دانشگاه تقدیرشد و نمایشگاه دائمی دستاوردهای پژوهشی دانشکده و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای در محل سازمان مرکزی دانشگاه با حضور معاون وزارت ارتباطات و اطلاعات افتتاح و شروع به کار کرد.

 


خبر | دوشنبه 24 آذر 1393 ساعت 14:05

تازه ها
8 بیماری‌ مخفی کار!
بخشنامه جدید دولت برای طبقه‌بندی مشاغل کارمندان و کارگران
کم آبی شدید بدن با این خوراکی ها!
بیانیه احمدی نژاد و بقایی بعد از عدم احراز صلاحیت
اصول اولیه لاغری شکمی
راهکارهایی برای تمرکز در درس و افزایش حوصله
صاحبان پلاک‌های مسروقه بخوانند
پشت پرده رابطه کثیف رجوی و زنان عضو گروهک منافقین +فیلم
فرمول غذایی لثه و دندان سالم!
ممنوع‌التصویری رئیس‌جمهوری سابق
بیماری‌هایی که انسان‌ها را از بین می‌برد
برای ازدواج به دنبال شبیه خود باشیم یا مکمل؟
پیش‌بینی تاریخ دقیق آغاز جنگ جهانی سوم!
غیبت پشت چه کسی واجب است؟ + فیلم
نشانه‌هایی برای آسیب کبدی
ممانعت اصلاح‌طلبان از انتشار گزارش پرونده مدرک تحصیلی حسین فریدون
سه علت اصلی بروز سکته قلبی/ راهکار پیشگیری از عوامل خطر
هشدار درباره مصرف روغن زیتون‌های قاچاق/روش تشخیص روغن زیتون اصل
نشانه‌هایی که به شما می‌گوید بدنتان استرس فراوانی را تحمل می‌کند
پیغام خصوصی رهبر انقلاب به سران فتنه
پربیننده ها
بهترین روش برای سوزاندن چربی پهلوها و شکم!!
شماره تلفن های واحد و مراکز دانشگاه پیام نور
آغاز توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد آزاد از امروز
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود و آشنایی با برخی از ضوابط دانشگاه پیام نور
10 ماده معجزه گر در لاغری
آدرس و رایانامه مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور
نحوه محاسبه نمره امتحان در دانشگاه پیام نور
در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود
مراحل لازم جهت انجام امور فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور
  • نظر دهی
مرتبط