فراخوانی ...
گروه : خبر
کارنامه وزارت علوم در دولت دهم از زبان دانشجو

حس آرامش در دانشگاه‌ها با انقلابی بودن تناقضی ندارد

کارنامه وزارت علوم در دولت دهم از زبان دانشجو
حس آرامش در دانشگاه‌ها با انقلابی بودن تناقضی نداردوزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها انجام می‌شود، گفت: حس آرامش در دانشگاه‌ها با انقلابی بودن هیچ تناقضی ندارد.

به گزارش دانشگاه نیوز دکتر کامران دانشجو در یک برنامه تلویزیونی، با بیان اینکه یکی از شرایط انقلابی بودن حفظ آرامش است، اظهار کرد: این آرامش به این معنی نیست که فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها صورت نمی‌گیرد، چرا که در همین انتخابات اخیر ما برای ریاست جمهوری 2000 نشست و برای انتخابات شوراها 1000 نشست را در طول چهار تا پنج ماه برگزار کردیم.

وی افزود:‌ در عین حال یک گزارش نداشتیم که یکی از این نشست‌ها با جار و جنجال،‌ اهانت، توهین و یا درگیری بین طرفین همراه شود، چرا که دانشگاه ما به معنای واقعی به سمت اسلامی شدن پیش می‌رود.

دانشجو با تاکید بر صحبت‌های علمی و منطقی در دانشگاه، تصریح کرد:‌ دانشگاه‌ چه اسلامی و چه غیراسلامی شانی دارد که حرف‌ها باید در آن منطقی و علمی زده شود، اینکه به کسی اهانت یا توهین شود و یا با زدن کف و سوت اجازه صحبت به کسی را ندهند در شان دانشگاه نیست، چنانچه در گذشته نه چندان دور شاهد چنین وضعیتی بودیم.

وزیر علوم درباره نحوه فعالیت تشکل‌ها در سال‌های اخیر، گفت: وقتی نام تشکل می‌آید، بلافاصله ذهن به سمت تشکل‌های سیاسی می‌رود، اما ما اعتقاد داریم که به این شکل نیست، چرا که کار اصلی دانشگاه علم و تربیت است، ما همه چیز را در تشکل‌های سیاسی نمی‌بینیم، اما معتقدیم که در بعد سیاسی هم تشکل‌ها باید فعال باشند.

وی با بیان اینکه در طول سه سال اخیر 53 تشکل به تعداد تشکل‌ها افزوده شد، اظهارکرد: در حال حاضر 253 تشکل سیاسی داریم که 110 مورد از اینها در دولت نهم و دهم تشکیل شده است.

دانشجو درباره روند شکل گیری تشکل‌ها، اظهارکرد: هر کسی که درخواست تشکل می‌دهد ما باید درباره او استعلام کنیم که اگر پاسخ منفی باشد اطلاع می‌دهیم که فرد دیگری جایگزین او شود و اگر پاسخ مثبت باشد بلافاصله برای او مجوز فعالیت صادر می‌شود.

وزیر علوم همچنین درباره برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، تصریح کرد:‌ برای اولین بار در اواخر دهه 70 مقام معظم رهبری به برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی اشاره کردند و ایشان به طور واضح در سال 81 این موضوع را مطرح کردند، اما پس از آنکه در سال 82 این کرسی‌ها توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد تا سال 88 هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفت.

وی با بیا اینکه ما در طول سه ماه آیین‌نامه را تدوین کردیم، گفت: دوبار نیز آیین‌نامه را مورد بازنگری و اصلاح قرار دادیم که هنوز هم جای اصلاح دارد.

دانشجو با اشاره به تعداد کرسی‌های آزاد اندیشی برگزار شده، گفت: از سال 88 تا کنون 1427 کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها برگزار شده است که این نشان می‌دهد که دانشجویان ما در مسائل سیاسی فعالند.

به گفته وی در طول چهار سال اخیر 4110 انجمن علمی، دانشجویی،‌جدید راه اندازی شده است.

ارزیابی ارتباط صنعت با دانشگاه

وی درباره انگیزه‌های ایجاد شده در دانشگاه، گفت: یکی از مهمترین انگیزه‌ها در دانشگاه این است که به حوزه کاربرد نزدیک شویم و اساتید و دانشجویان محصول کار خود را در صنعت ببینند، در همین راستا ما شورای عالی عتف را فعال کردیم و 45 پروژه کلان ملی با حدود 2000 میلیارد تومان اعتبار برای سه تا پنج سال تعریف شد.

وی درباره چگونگی ارتباط این پروژه‌ها با دانشگاه، تصریح کرد: هر نهادی که مشکلی را در کارش می‌دید به ما می‌گفت و ما آن را در شورای عالی عتف تصویب می‌کردیم و وارد یک دانشگاه می‌کردیم، به این شکل که چند دانشگاه با یک حوزه کاربرد یک کنسرسیوم را تشکیل می‌دادند که ناظر و کارفرمای پروژه حوزه کاربرد است.

وزیر علوم همچنین با اشاره به آغاز فعالیت‌ پروژه‌های تقاضامحور در دانشگاه‌ها، گفت: ما 400 میلیارد تومان با صنایع از جمله وزارت نفت، وزارت دفاع و صنعت، معدن و تجارت قرار داد بستیم که در حال حاضر 50 تا 60 دانشگاه تنها در پروژه‌های تحقیقاتی دفاعی فعالند.

وی با بیان اینکه 200 پروژه تحقیقاتی در وزارت دفاع وجود داشت، اظهارکرد: این 200 پروژه به 1000 پروژه ارشد و دکتری تبدیل شد و به دانشگاه‌های کشور وارد شد.

به گفته دانشجو در طول مدت خدمت وی هفت پژوهشگاه در داخل دانشگاه ایجاد شده است که وزارت علوم به دنبال ایجاد تعداد بیشتری از این پژوهشگاه‌هاست.

وی با اشاره به راه‌اندازی دوره‌های دکتری پژوهش محور، تصریح کرد: این دوره‌ها باید کارفرما داشته باشد و موضوع را حوزه کاربرد تعریف کند، در عین حال استاد و دانشجو پروژه‌ای را انجام می‌دهند که محصول آن به حوزه کاربرد برمی‌گردد، همچنین در حال حاضر در طی دو سال گذشته 1500 نفر دانشجوی دکتری پژوهش محور در کشور داریم.

وزیر علوم همچنین به تدوین آیین نامه بورس دکتری دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و گفت: برای مثال اگر سازمانی می‌خواهد مدرک کارمندش را از کارشناسی ارشد دکتری ارتقا دهد با ما قرارداد می‌بندد و ما تدریس او را بر عهده می‌گیریم و هزینه تحصیل دانشجو را نیز خود آن صنعت می‌دهد، بنابراین با این اقدامات دانشگاه در ریل اصلی خود یعنی تحقیقات کاربردی قرار می‌گیرد.

دانشجو همچنین درباره چگونگی وضعیت تجهیزات دانشگاهی، تصریح کرد: ما شبکه شعاع را ایجاد کردیم که دانشگاه‌هایی که تجهیزات دارند و یا ندارند در این شبکه عضو می‌شوند و به این صورت همه دانشگاه‌ها می‌توانند از این تجهیزات استفاده کنند.

وی افزود:‌ در کنار این موضوع صنعت را نیز درگیر می‌کنیم، چرا که در صنایع تجهیزات بسیار زیادی داریم، بنابراین صنایع نیز می‌توانند عضو این شبکه شوند و دانشگاه‌ها به طور رایگان از این تجهیزات استفاده کنند.

برگزاری نیمه متمرکز آزمون دکتری در دانشگاه‌ها انگیزه ایجاد کرد

وزیر علوم همچنین برگزاری آزمون دکتری را یکی دیگر از انگیزه‌های ایجاد شده در دانشگاه‌ها دانست و گفت: معمولا به این شکل است که به صورت خواسته یا ناخواسته اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها تمایل دارند که دانشجوی کارشناسی ارشد خود را در دوره دکتری بپذیرند، اما این موضوع از بعد عدالت خارج می‌شود، چرا که دانشجویی که در دانشگاه‌های کوچک تحصیل می‌کند و استعداد دارد که وارد دانشگاه‌های بزرگ شود چه زمانی باید این فرصت را پیدا کند.

وی با بیان اینکه با برگزاری این آزمون یک غربالگری اولیه با سهم 50 درصد انجام می‌شود، اظهارکرد:‌ 50 درصد مابقی نیز مربوط به نمره مصاحبه است که به این ترتیب تمام دانشجویان در همه جای ایران این امکان را دارند که در دانشگاه‌های مرکز استان و مطرح دوره دکتری را بگذرانند.

دانشجو با بیان اینکه عده‌ای از دانشجویان درخواست کردند که مصاحبه به طور کامل حذف شود، تصریح کرد: من فکر می‌کنم اعتدال این است که هم آزمون و هم مصاحبه وزن داشته باشد چرا که به هر حال استاد هم حق انتخاب دارد.

با ارتقای کیفیت آموزشی، همه جای دنیا دانشجویان ما را می‌خواهند

وزیر علوم با بیان اینکه یکی از ابعاد اصلی اسلامی شدن دانشگاه‌ها این است که دانشگاه‌ها در تراز یک دانشگاه‌های دنیا باشند، گفت: این موضوع در حال حاضر ایجاد شده است و ما از ابتدای انقلاب تاکنون در نظام ISI، حدود 175 هزار سند و مقاله ثبت کرده‌ایم که از این تعداد 103 هزارتای آن مربوط به چهار سال اخیر بوده و 85 درصد آن مربوط به دولت‌های نهم و دهم است.

وی افزود:‌ همچنین در اسکوپوس نیز 217 هزار سند و مقاله ثبت شده داریم که 140 هزار تای آن یعنی حدود 65 درصد کل مقالات مربوط به چهار سال اخیر و 190 هزار مقاله مربوط به دولت‌های نهم و دهم است.

وزیر علوم، خاطرنشان کرد:‌بعضی از عزیزان بی انصافی می‌کنند و می‌گویند کیفیت پایین آمده است، چرا که تحصیلات تکمیلی ما بدون افزایش کیفی توسعه یافته، اما همه دنیا می‌گویند که کیفیت ما بالا رفته و همه جای دنیا دانشجویان ما را می‌خواهند.

افزایش میزان وام‌های دانشجویی در سال‌های اخیر

دانشجو همچنین از دیگر اقدامات خود در طول تصدی سمت وزارت علوم به افزایش میزان وام‌های دانشجویی، ایجاد بیمه تکمیلی دانشجویان، راه‌اندازی شبکه زنان دانشمند جهان اسلام و ایجاد شبکه‌های نانو اشاره کرد.

وزیر علوم همچنین با اشاره به تدوین سند آمایش آموزش عالی و ترسیم اطلس وضعیت موجود و مطلوب، تصریح کرد: ما برنامه رسیدن از وضعیت موجود به مطلوب را آماده کرده‌ایم و به شورای معین انقلاب فرهنگی ارسال شده که امیدواریم تصویب شود.

وی با بیان اینکه آموزش عالی از این به بعد بر اساس این سند پیش می‌رود، اظهارکرد: بر اساس این سند استعدادهای بالقوه هر استان در رشته‌ها، گرایش‌ها و تعداد دانشجویان در هر استان شناسایی می‌شود و گسترش آموزش عالی بر اساس این موضوعات شکل می‌گیرد.

پیشرفت‌های علمی کشور در سال‌های اخیر

وی با اشاره به پیشرفت علمی چشمگیر کشور در سال‌های اخیر، گفت: طبق گفته مقام معظم رهبری نگهداشتن این جایگاه مهمتر از رسیدن به آن است، الان دو سال از این رتبه ما گذشته و ما هنوز اولیم و در رتبه جهانی ارتقا نیز پیدا می‌کنی،م چنانچه دو سال پیش در اسکپوس رتبه 18 را داشتیم و در حال حاضر به رتبه 15 تولید علم جهانی قرار گرفته‌ایم، همچنین در ISI‌ نیز دو سال پیش بیست‌ودوم بودیم که امسال به رتبه 19 رسیدیم.

وی ابراز امیدواری کرد که اگر اساتید و دانشجویان با آرامش در دانشگاه‌ها به کار خود ادامه دهند تا چند سال آینده در دنیا به رتبه تک رقمی می‌رسیم.

دانشجو با بیان اینکه اساتید و دانشجویان نیاز به آرامش دارند تا بتوانند به طور مطلوب به تحقیقات بپردازند، گفت: تحصیلات تکمیلی نیز باید توسعه پیدا می‌کرد تا ما بتوانیم تولیدات علمی خود را افزایش دهیم.

وزیر علوم با بیان اینکه ما یک درصد از جمعیت دنیا را داریم، اظهارکرد: سهم تولیدات علمی ما در دنیا در سال 88 به 0.8 تولیدات جهانی رسید که در حال حاضر در سال 92 2.2 تولیدات علمی دنیا را داریم که بیش از دو برابر درصد جمعیتی ماست.

دانشجو در پایان تاکید کرد:‌ ما تا چند سال آینده به رتبه تک رقمی در دنیا می‌رسیم منوط بر اینکه آرامش فکری در دانشگاه‌ها مختل نشود.


خبر | سه‌شنبه 18 تیر 1392 ساعت 11:48

تازه ها
8 بیماری‌ مخفی کار!
بخشنامه جدید دولت برای طبقه‌بندی مشاغل کارمندان و کارگران
کم آبی شدید بدن با این خوراکی ها!
بیانیه احمدی نژاد و بقایی بعد از عدم احراز صلاحیت
اصول اولیه لاغری شکمی
راهکارهایی برای تمرکز در درس و افزایش حوصله
صاحبان پلاک‌های مسروقه بخوانند
پشت پرده رابطه کثیف رجوی و زنان عضو گروهک منافقین +فیلم
فرمول غذایی لثه و دندان سالم!
ممنوع‌التصویری رئیس‌جمهوری سابق
بیماری‌هایی که انسان‌ها را از بین می‌برد
برای ازدواج به دنبال شبیه خود باشیم یا مکمل؟
پیش‌بینی تاریخ دقیق آغاز جنگ جهانی سوم!
غیبت پشت چه کسی واجب است؟ + فیلم
نشانه‌هایی برای آسیب کبدی
ممانعت اصلاح‌طلبان از انتشار گزارش پرونده مدرک تحصیلی حسین فریدون
سه علت اصلی بروز سکته قلبی/ راهکار پیشگیری از عوامل خطر
هشدار درباره مصرف روغن زیتون‌های قاچاق/روش تشخیص روغن زیتون اصل
نشانه‌هایی که به شما می‌گوید بدنتان استرس فراوانی را تحمل می‌کند
پیغام خصوصی رهبر انقلاب به سران فتنه
پربیننده ها
بهترین روش برای سوزاندن چربی پهلوها و شکم!!
شماره تلفن های واحد و مراکز دانشگاه پیام نور
آغاز توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد آزاد از امروز
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود و آشنایی با برخی از ضوابط دانشگاه پیام نور
10 ماده معجزه گر در لاغری
آدرس و رایانامه مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور
نحوه محاسبه نمره امتحان در دانشگاه پیام نور
در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود
مراحل لازم جهت انجام امور فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور
  • نظر دهی
مرتبط