فراخوانی ...
گروه : خبر
آخرین مصوبات سازمان نظام وظیفه +این خبر به روز میشود

آخرین مصوبات سازمان نظام وظیفه +این خبر به روز میشود مهلت تعویض کارت پایان خدمت ،تشریح نحوه معافیت از خدمت مشمولان دانشجو،آموزش تحکیم خانواده برای سربازان ،آخرین تغییرات قوانین سربازی، اجباری شدن دوره آموزشی قبل از گرفتن معافیت غیرپزشکی، شرایط تحصیل در خارج از کشور، سقف سنی معافیت سنی، مجازاتهای بکارگیری سربازان غایب، الزام سربازان معتاد به ترک اعتیاد و ...    

 

مهلت تعویض کارت پایان خدمت

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با تصریح کرد: مقتضی خدمت‌های سال 85 به بعد، تا پایان سال مهلت دارند نسبت به تعویض کارت پایان خدمت خود اقدام کنند.

 رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا سردار سید حمید صدرالسادات با اشاره به اینکه از 22 مهرماه امسال‏، تعویض کارت پایان خدمت در کشور آغاز شده است، تصریح کرد: کسانی که از تاریخ 1/1/85 به بعد خدمتشان به اتمام رسیده باید برای تعویض کارت پایان خدمت با در دست داشتن مدارک لازم به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کنند.

وی یادآور شد: مقتضی خدمت‌های سال 85 به بعد، تا پایان سال مهلت دارند تا نسبت به تعویض کارت پایان خدمت خود اقدام کنند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، با اعلام اینکه استقبال مردم برای تعویض کارت‌های معافیت بسیار خوب بوده است، خاطرنشان کرد: تا کنون بیش از یک میلیون و 300 نفر اقدام به تعویض کارت معافیت خود کرده‌اند.

سردار صدرالسادات در خصوص افرادی که براساس زمان بندی‌های اعلام شده، موفق به تعویض کارت معافیت خود نشدند، اظهار داشت: با توجه به اینکه کارت‌های معافیت قدیمی فاقد اعتبار هستند، لذا این افراد هرچه سریع تر برای تعویض کارت‌های معافیت، اقدام کنند.

متقاضیان برای اطلاع از مدارک لازم برای تعویض کارت معافیت و پایان خدمت می‌توانند به سایت سازمان وظیفه عمومی در سایت پلیس به نشانی www.police.ir مراجعه کنند.

 

تشریح نحوه معافیت از خدمت مشمولان دانشجو

رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه قانون جدید خدمت سربازی، سقفی برای تحصیل در مقاطع مختلف مشخص نکرده است گفت: براین اساس وزارت علوم هرمقطعی را که به عنوان یک مقطع تحصیلی در داخل یا خارج از کشور تعریف کند امکان ادامه تحصیل و استفاده از معافیت تحصیلی برای مشمولان وجود دارد.

 سردار سیدحمیدرضا صدرالسادات با اشاره به شرایط استفاده مشمولان از معافیت تحصیلی گفت: در قانون جدید خدمت سربازی که از ابتدای سالجاری اجرا شد، شرط قبولی مشمول از طریق کنکور و آزمون‌های ورودی در دانشگاه‌ها حذف شده است.

وی افزود: مشمولانی که قصد ادامه تحصیل در دوره‌های مختلف، مانند پودمانی، فراگیر، بین‌الملل و سایر مقاطع تحصیلی بدون آزمون را داشته باشند، به شرط نداشتن غیبت، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

صدرالسادات به دیگر ظرفیت‌های موجود در قانون برای استفاده از معافیت تحصیلی مشمولان اشاره کرد و عنوان داشت: فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف تحصیلی فرصت دارند تا یک‌سال پس از اتمام تحصیل، خود را برای اعزام به خدمت معرفی کنند این در حالی است که این فرصت در قانون قبلی 6 ماه در نظر گرفته شده بود.

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین تاکید کرد: فارغ‌التحصیلان دیپلم و پیش دانشگاهی نیز چنان‌ چه ظرف مدت یک‌سال از تاریخ فراغت از تحصیل، در دانشگاه پذیرفته شوند با اخذ معافیت تحصیلی می‌توانند به تحصیل خود ادامه دهند.

وی درمورد سقف تحصیلی و استفاده از این معافیت درمقاطع بالاترعلمی گفت: پیش از این ادامه تحصیل تا سطح دکتری تخصصی امکان‌پذیر بود که این مورد نیز در قانون جدید مورد بازنگری قرارگرفت و هم‌اکنون مشمولانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز داشته باشند، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

صدرالسادات ادامه داد: درحال حاضر و با توجه به اجرای قانون جدید خدمت وظیفه تا هرمقطعی که وزارت علوم به عنوان یک مقطع تحصیلی در داخل یا خارج از کشور تعریف کند، استفاده از معافیت تحصیلی امکان‌پذیر است به شرطی که تمام فرجه‌های قانونی برای ادامه تحصیل رعایت شود و مشمول وارد غیبت نشده باشد.

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا خاطرنشان کرد: قانون جدید سربازی برای ادامه تحصیل مشمولان ظرفیت‌های بسیار مناسب و بالایی دارد البته به شرطی که قصد جوانان ادامه تحصیل باشد؛ چرا که برخی از افراد از این مورد به عنوان پوششی برای رها و معاف شدن از خدمت استفاده می‌کنند.

 

آموزش تحکیم خانواده برای سربازان

معاون امور زنان و خانواده مرکز امور زنان ریاست جمهوری گفت: بر اساس قرارداد همکاری بین این مرکز و نیروهای مسلح، آموزش تحکیم خانواده در دوره آموزشی سربازی از امسال اجباری می‌شود.

زهرا سجادی با بیان اینکه ‌یکی از برنامه‌های استراتژیک مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، طرح تحکیم بنیان خانواده است، اظهار داشت: با توجه به اهمیت اساسی موضوع خانواده و تاثیراتی که در جامعه می‌گذارد، طرح رحمت شامل آموزش تحکیم و ارتقای خانواده در سربازان نیروهای مسلح در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که این طرح به صورت قرار داد همکاری 2 جانبه بین نیروهای مسلح و مرکز امور زنان و خانواده اجرا می شود، تصریح کرد: برای اجرای طرح رحمت، مرکز امور زنان و خانواده بودجه ای را برای حق التدریس مربیان آموزشی در نظر گرفته است.

معاون امور زنان و خانواده مرکز امور زنان ریاست جمهوری توضیح داد: در این دوره برای سربازان متاهل آموزش‌هایی مانند خانواده و همسرداری، تعهد و تعامل، ارتباط با فرزند داریم و برای سربازان مجرد آموزش‌هایی مانند ارتباط با خانواده، آیین انتخاب همسر و آمادگی برای ازدواج پویا صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر این که از این پس در تمامی پادگان‌ها در دوره آموزشی، آموزش رحمت برای همه سربازها اجباری می شود، گفت: 10 ساعت آموزش خانواده در پادگان‌ها و تعدادی از حوزه‌های علمیه اجرا می‌شود.

 

آخرین تغییرات قوانین سربازی
قانون خدمت وظیفه پس از ۲۷ سال دارای تغییرات اساسی شد. آخرین بار این قانون در سال ۱۳۶۳ اصلاح و بازنگری شده بود. قانونی که در آبان ماه سال ۹۰ در مجلس شورای اسلامی تصویب و براساس آن ۳۶ ماده از ۹۲ ماده قانون اصلاح و ۳۰ ماده نیز الحاقی شد.

با توجه به تغییرات اساسی در قانون خدمت وظیفه عمومی و اعلام جزئیات مهمترین تغییرات، گفتگویی با سرهنگ حجت الله واعظی نژادمعاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی انجام دادیم که در زیر می خوانید.

خدمت سربازی در کشور از چه زمانی آغازشد و اولین قانون مربوط به سربازی چه زمانی به تصویب رسید؟

ــ سرهنگ حجت الله واعظی نژاد معاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی: سربازگیری در ایران که در طول تاریخ نام‌های مختلفی داشته تاریخچه‌ای طولانی دارد اما به طور مشخص می‌توان گفت اولین قانون سربازی در ایران با عنوان «قانون سربازگیری» در سال ۱۲۹۴ به تصویب مجلس شورای ملی رسید که بر اساس این قانون، قشون‌گیری دولت ایران بر مبنای بنیچه صورت می‌گرفت. این روش تا سال ۱۳۰۰ که ارتش منظم تشکیل شد برقرار بود و از ابتدای تشکیل ارتش، مسئله سربازگیری و نحوه احضار سربازان تغییر یافت.

* قانون چندبار تا امروز تغییر کرده است؟

-این قانون در سالهای ۱۳۰۴، ۱۳۱۰، ۱۳۱۷، ۱۳۲۲، ۱۳۲۴، ۱۳۳۴، ۱۳۴۲، ۱۳۴۳، و ۱۳۴۷ بنا به ضرورت دستخوش تغییراتی شد و نهایتاً در سال ۱۳۵۰، قانون خدمت وظیفه عمومی که نسبت به ادوار گذشته، قانون جامع‌تری بود به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

قانون در طی ۱۳ سال با اصلاحاتی همراه بود که با پیروزی انقلاب اسلامی و تغییرات نوین تاریخ کشور ایران، در قانون خدمت وظیفه عمومی نیز تغییرات اساسی ایجاد شد.اولین قانون خدمت وظیفه عمومی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۶۳ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به مدت ۲۷ سال به اجرا درآمد و آخرین قانونی بود که قبل از قانون اصلاح اخیر به مرحله اجرا در می‌آمد.

*چه عوامل وضرورت‌هایی باعث شد که قانون خدمت وظیفه عمومی در سال ۱۳۹۰ مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد؟

-آخرین قانون مربوط به سال ۶۳ بود و ۲۷ سال از اجرای آن می‌گذشت و طی این مدت این قانون بارها از سوی مجلس شورای اسلامی اصلاح و قوانین جدیدی به صورت ماده واحده به آن الحاق شده بود. از طرفی این قانون پاسخگوی نیازها و شرایط فعلی جامعه و نیروهای مسلح نبود و لازم بود که به طور اساسی مورد بازنگری و اصلاح قرارگیرد.

بنابراین مهمترین ضرورت‌های اصلاح قانون وظیفه عمومی را می‌توان به ایجاد یکپارچگی، انسجام و جامعیت در قانون خدمت وظیفه عمومی به خاطر تغییرات متعدد و پراکندگی‌های بسیاری که در قانون ایجاد شده بود، به روزرسانی قانون متناسب با شرایط و مقتضیات جامعه و نیاز نیروهای مسلح عنوان کرد.

* فرایند و مراحل بازنگری و اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی به چه شکلی شد و در چه تاریخی به تصویب رسید؟

- بحث بازنگری و اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی از سال ۱۳۸۴ در دستور کار ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی قرار گرفت که پس از بررسی‌های کارشناسی ابتدا در قالب لایحه و سپس در قالب طرح در مجلس شورای اسلامی دنبال شد و پس از فراز و نشیب‌های طولانی نهایتاً در تاریخ ۲۲ آبانماه سال گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

*هدف از اصلاح قانون و رویکردهای جدید چه بود؟

- مهمترین رویکردهای حاکم بر اصلاح قانون وظیفه عمومی که به عنوان مزیت‌های قانون جدید نیز می‌توانیم از آن یاد کنیم عبارتند از:خوشایند سازی خدمت سربازی در ابعاد مختلف. این که شرایطی فراهم شود همه جوانان با اشتیاق و علاقمندی به خدمت مقدس سربازی بروند و در جامعه نیز نگاه و رویکرد مثبت‌تری نسبت به خدمت سربازی ایجاد شود.

ارتقای جایگاه و منزلت اجتماعی سربازان در سطح جامعه و نیروهای مسلح. توجه ویژه به مسائل تربیتی و بهداشت روانی سربازان در طول خدمت.اهمیت دادن به موضوع آموزش و توانمندسازی سربازان در طول مدت خدمت با استمرار آموزشهای نظامی و انتظامی و اجرای آموزشهای فنی و حرفه‌ای، آموزش مهارتهای فردی و اجتماعی و غنی سازی اوقات فراغت. ارتقای سطح خدمات رفاهی و معیشتی و افزایش حقوق و مزایای سربازان.

توجه ویژه به موضوع به‌کارگیری بهینه سربازان و استفاده از آنها برابر تخصص، مهارت و تحصیلات.توسعه عرصه‌های خدمتی سربازان و به کارگیری در عرصه‌های مختلف علمی،‌ آموزشی، بهداشتی، درمانی، تولیدی، و سازندگی کشور.
ایجاد تسهیلات مناسب‌تر برای مشمولان جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها.

حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه مانند معلولان و مددجویان و خانواده‌های دارای شرایط خاص و نیازمند حمایت، با پیش‌بینی معافیت‌هایی برای این قشر از جامعه.
پاسداشت فداکاریها و خدمات ارزشمند ایثارگران دفاع مقدس با پیش‌بینی تسهیلات و معافیت‌هایی برای فرزندان ایثارگران.

* قانون جدید از نظر کمی و کیفی نسبت به قانون قبلی چه میزان تغییر کرده است؟

- قانون خدمت وظیفه عمومی که در حال حاضر مبنای عمل است و در حال اجرا می‌باشد ۹۲ ماده دارد که از مجموع ۹۲ ماده، ۲۶ ماده آن مربوط به قانون سال ۶۳ است و تغییری پیدا نکرده، ۳۶ ماده اصلاحی است و ۳۰ ماده الحاقی دارد که با این وصف، قانون خدمت وظیفه عمومی با تغییرات حدود ۷۰ درصدی‌همراه‌بوده‌است.

*سن مشمولیت در قانون چه تغییری کرده است

- در قانون سابق سال تولد در سن ۱۸ سالگی ملاک عمل برای تعیین سن مشمولیت بود. ولی در قانون جدید، ماه تولد ملاک است.

به عبارتی، برابر قانون سابق، هر فرد ذکور ایرانی از اول فروردین سالی که طی آن سال به سن ۱۸ سالگی تمام می‌رسید مشمول خوانده می‌شد ولی براساس قانون جدید، هر فرد ذکور ایرانی در ماهی که طی آن ماه به سن ۱۸ سال تمام می‌رسد مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی خواهد بود.

به عنوان مثال فردی که متولد اسفند ۱۳۷۳ می‌باشد برابر قانون سابق از اول فروردین سال ۹۱ مشمول می‌شد ولی بر اساس قانون جدید، از اول اسفند ۹۱ وارد سن مشمولیت می‌شود.

* مشمولان چه میزان برای معرفی خود زمان دارند

- در قانون جدید ضوابط شفاف‌تر و آسان‌تری برای مهلت معرفی مشمولان تعیین شده است.در مجموع به دو قاعده کلی در ارتباط با آخرین مهلت معرفی مشمولان که در قانون جدید ذکر شده می‌توان اشاره کرد.

قاعده اول: مشمولانی که قبل از سن مشمولیت یعنی قبل از ۱۸ سالگی از مدرسه ترک تحصیل می‌کنند یا فارغ‌التحصیل می‌شوند،‌ پس از این که به سن ۱۸ سال تمام رسیدند موظفند ظرف ۶ ماه جهت تعیین تکلیف وضعیت مشمولیت، خود را از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ به مراکز وظیفه عمومی معرفی کنند در غیر این صورت وارد غیبت می شوند.

قاعده دوم: دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی که در حین تحصیل، به سن مشمولیت رسیده یا می‌رسند تازمانی که برابر مقررات و سقف تعیین شده به تحصیل ادامه می‌دهند از معافیت تحصیلی برخوردار می‌شوند و در صورت ترک تحصیل، انصراف، اخراج یا فراغت از تحصیل، حداکثر یک سال مهلت دارند که خود را معرفی کنند در غیر این صورت وارد غیبت می‌شوند.

*سقف تحصیلی دانش آموزان،طلاب علوم دینی و دانشجویان چه میزان است

- یکی از مهمترین تغییراتی که در قانون جدید ایجاد شده و کاربرد زیادی دارد، تعیین سقف تحصیلی برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی است. برابر تبصره (۱) ماده (۳۳) قانون، حداکثر معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان تا سن ۲۰ سال تمام و در هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی ۵/۲ سال، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال، کارشناسی پیوسته ۵ سال، کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال، دکترای پزشکی پیوسته ۸ سال و دکترای تخصصی ۶ سال تعیین شده است.

البته در مواقع ضروری با تشخیص و اعلام کمیسیون موارد خاص دانشگاه‌ها،‌ حداکثر یک سال به سقف تحصیل دانشجویان اضافه می‌شود.

*چه امور اداری و خدماتی نیازمند کارت پایان خدمت است

-برابر ماده (۱۰) قانون خدمت وظیفه عمومی که در قانون سابق نیز وجود داشت و در قانون جدید مورد تأکید قرار گرفته، انجام برخی از امور در مورد مشمولان وظیفه عمومی، مستلزم ارائه مدرک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان است.
این امور عبارتند از:

الف- شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه.

ب- دریافت هرگونه وام و کمک‌های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق بانک‌ها و وزارت‌‌خانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی.

ج- کاندیدا شدن برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن‌های قانونی.

د- تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر.

ﻫ- صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی.

ز- دریافت مستمری از سازمانهای دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.

ح- استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روز مزد و خرید خدمت) در وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و نهادهای قانونی و شرکت‌های دولتی.

*چه تغییراتی در ماده ۱۰ قانون به وجود آمد؟

- تغییراتی که در ارتباط با این ماده در قانون جدید صورت گرفته این است که عبارت «بانک‌ها» به بند (ب) اضافه شده و بند (و) که در ارتباط با ثبت نقل و انتقال اموال در دفاتر اسناد رسمی بود حذف شده است. برابر قانون جدید، ثبت هرگونه نقل و انتقال اموال از سوی مشمولان در دفاتر اسناد رسمی مانعی ندارد. تغییر مهم دیگری که در ارتباط با ماده (۱۰) در قانون جدید صورت گرفته، تعیین مجازات برای متخلفان از اجرای این ماده است که در قانون سابق وجود نداشت.

* در قانون مجازاتهایی برای بکارگیری سربازان متخلف درنظر گرفته شده است

- برابر تبصره (۳) ماده (۱۰)، متخلفان از مقررات این ماده به محاکم قضایی معرفی می‌شوند. مجازات این گونه افراد برای بار اول پرداخت هزینه سالانه یک سرباز طبق قانون بودجه سالانه و نرخ اعلامی دولت است و بار دوم علاوه بر جریمه فوق، سه ماه انفصال از خدمت و برای بار سوم و بالاتر انفصال دائم از خدمات دولتی تعیین شده است.

یکی از دغدغه های کارمندان استخدامی نیروهای مسلح مدت تعهد بود. در این باره چه تغیراتی در قانون داشتیممدت تعهد کارمندان استخدامی در نیروهای مسلح به عنوان جایگزین خدمت دوره ضرورت برابر قانون جدید شش سال است. در حالی که در قانون سابق این مدت ۹ سال بود. همچنین در گذشته به این افراد پس از پایان تعهد کارت معافیت داده می‌شد ولی برابر قانون جدید چنانچه کارمندان مذکور پس از اتمام شش سال تعهد خدمتی به هر عنوان از خدمت رها شوند از کارت پایان خدمت دوره ضرورت برخوردار شده و چنانچه قبل از اتمام تعهد، ‌از خدمت رها شوند به نسبت هر چهار ماه خدمت انجام شده یک ماه از خدمت دوره ضرورت آنان کسر می‌شود که بحث کسر خدمت برای کارکنان پیمانی در نظر گرفته شده است.

*یکی از مشکلات دوره خدمت وظیفه اعتیاد سربازان بود. در این باره چه اقداماتی انجام شده است

-در قانون جدید وظیفه عمومی، به موضوع سالم سازی فضای خدمتی سربازان توجه شده و به همین خاطر مقرراتی در ارتباط با نحوه برخورد با مشمولان و سربازان معتاد وضع شده است. برابر تبصره (۳) ماده (۳۹) قانون، مشمولانی که به مواد مخدر اعتیاد دارند باید به هنگام معاینه اولیه شناسایی شوند و توسط واحد‌های وظیفه عمومی برای ترک اعتیاد به مدت حداکثر شش ماه به مراکز ترک اعتیاد معرفی گردند. همچنین برابر تبصره (۴) همین ماده، نیروهای مسلح نیز مکلف شده‌اند در حین خدمت، کارکنان وظیفه‌ای را که به مواد مخدر اعتیاد دارند شناسایی و از سایر سربازان جدا کنند.ضمن مراقبت ویژه، اقدامات لازم را برای ترک اعتیاد و درمان آنها انجام دهند. قانون گذار برای ضمانت اجرای این موضوع، تأکید کرده این افراد پس از پایان خدمت قانونی از خدمت ترخیص می‌شوند اما صدور کارت پایان خدمت منوط به ارائه گواهی ترک اعتیاد خواهد بود.

*آیا آموزش نظامی برای تمامی افراد مشمول لازم است

- برابر قانون جدید وظیفه عمومی، علاوه بر مشمولانی که به خدمت اعزام می‌شوند تمامی مشمولانی که از انجام خدمت معاف می‌ شوند نیز باید آموزش‌های نظامی و انتظامی مورد نیاز را طی کنندکه به محض تصویب آیین‌نامه مربوط و فراهم شدن ساز و کار اجرایی آن، بحث آموزش مشمولان معاف از خدمت نیز به مرحله اجرا گذاشته می شود.

* یکی از مشکلات متعهدان خدمت در دستگاههای نظامی اخراج از این سازمان ها بود. برای این موضوع چه فکری شده است؟

- برابر قانون جدید وظیفه عمومی، برای افرادی که به عنوان استخدام تعهد خدمتی در اختیار دستگاه‌های غیر نظامی قرار می‌گیرند پس از انجام کامل تعهد، کارت پایان خدمت صادر می‌ شود. در حالی که در گذشته به این افراد کارت معافیت داده می‌شد.همچنین چنانچه افراد متعهد خدمت، قبل از اتمام مدت تعهد به تشخیص سازمان به کارگیرنده به صورت غیر ارادی از خدمت برکنار شوند، مدت خدمت انجام شده به تناسب جزء خدمت دوره ضرورت محسوب خواهد شد.در قانون جدید تأکید شده که تمامی متعهدان خدمت باید قبل از بکارگیری، دوره‌های آموزش نظامی مورد نیاز را در نیروهای مسلح طی کنند.

*در ابتدای گفتگو اشاره کردید که یکی از مزیت های قانون جدید وظیفه عمومی, پیش بینی تسهیلات بیشتر برای مشمولان برای ادامه تحصیل آنان می باشد. به طور مشخص این تسهیلات شامل چه موضوعاتی است؟

- تسهیلاتی که در قانون جدید وظیفه عمومی در ارتباط با ادامه تحصیل مشمولان پیش بینی شده قابل توجه است. یکی از این تسهیلات، مهلت معرفی مشمولان پس از فراغت از تحصیل است که در قانون سابق شش ماه بود اما در قانون جدید به یکسال افزایش پیدا کرده است و مشمول می تواند در مهلت یکساله ای که در اختیار دارد با آمادگی بیشتر در مقطع بالاتر در دانشگاه قبول شده و ادامه تحصیل دهد.

مورد بعدی, حذف شرط ورود به دانشگاه از طریق شرکت در کنکور برای صدور معافیت تحصیلی است. به عبارتی در قانون سابق صرفاً برای مشمولانی معافیت تحصیلی صادر می شد که از طریق شرکت در کنکور سراسری وارد دانشگاه می شدند اما در قانون جدید این شرط بر داشته شده و برای افرادی که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مورد تایید (چه از طریق کنکور و چه بدون کنکور) پذیرفته می شوند در صورت داشتن سایر شرایط مانند نداشتن غیبت و ... معافیت تحصیلی صادر می شود.

* دانشجویان مشمول چه تسهیلاتی برای ادامه تحصیل دارند؟

-تسهیلات دیگری که برای دانشجویان مشمول, در قانون جدید پیش بینی شده، اجازه انصراف از تحصیل برای یک بار در طول مدت تحصیل است یعنی دانشجویان مشمول در طول مدت تحصیل از دیپلم تا دکترای تخصصی یک بار حق انصراف دارند و در اینصورت معافیت تحصیلی آنان تمدید می شود.

همچنین برابر قانون جدید، دانشجویان می توانند قبل از انجام خدمت سربازی, تا مقطع دکترا تخصصی ادامه تحصیل دهند در حالی که برابر مقررات گذشته امکان ادامه تحصیل صرفاً تا دکترای عمومی فراهم بود و فقط افرادی که عضو هیئت علمی بودند می توانستند در مقطع دکترا تخصصی نیز ادامه تحصیل دهند.

*برای ادامه تحصیل مشمولان در خارج از کشور چه تغییراتی ایجاد شد؟

-در قانون جدید وظیفه عمومی که مطابق با قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور است فقط به مشمولان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر و معادل آن در حوزه های علمیه که علاقمند به تحصیل در خارج از کشور هستند اجازه داده شده که در صورت داشتن شرایط برای ادامه تحصیل, به خارج از کشور مسافرت کنند.

*این شرایط چیست؟

-اول اینکه در مقطع کارشناسی ارشد یا بالاتر پذیرفته شوند و شرط بعدی این است که دانشگاه و رشته تحصیلی آنان مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت باشد. شرط سوم این است که بیش از یکسال از تاریخ فراغت آن ها در مقطع قبلی نگذشته باشد و وارد غیبت نشده باشند. در این صورت افراد می توانند با سپردن تضمین های لازم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مسافرت کنند.

*ایرانیان خارج از کشور چگونه می توانند ادامه تحصیل دهند؟

-براساس ماده ۳۷ قانون،ایرانیان مقیم خارج و ماموران ثابت دولت در خارج از کشور که در مدارس ایرانی یا موسسات خارجی که مورد تائید وزارت آموزش و پرورش است درس می خوانند اگر به سن مشمولیت برسند می توانند از معافیت تحصیلی دانش آموزی برخوردار شوند. ایرانی هایی که در خارج از کشور تحصیل می کنند، ادامه تحصیل آنها در مراکزی که مورد تائید وزارت علوم و بهداشت بوده، بلامانع است.

*یکی از مشکلات اخیر در خصوص خدمت فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم بود. آیا این مشکل رفع شده است؟

- براساس قانون گذشته افراد پس از پنج سال گذراندن دوره تعهد و دیدن آموزش نظامی کارت پایان خدمت دریافت می کردند. اما با توجه به اینکه وزارتخانه مسئول تامین هزینه آموزش بود، باید هزینه ها تامین می شد. به دلیل عدم تامین هزینه بسیاری از این افراد آموزش نظامی را ندیدند. با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح تمامی افرادی که تا ۳۱ شهریورماه امسال تعهد خود را به پایان رسانده اند با اخد تعهد برای گذرندان دوره آموزش کارت پایان خدمت دریافت کردند.
ابته افرادی که از ابتدای سال به خدمت گرفته شده اند ابتدا باید دوره آموزشی را طی کنند.

* تغییرات زیادی در مورد معافیتها رخ داده است. مهمترین تغییرات چیست؟

- بیشتر تغییرات در بخش معافیت کفالت، تغییر در شرایط معافیت است که شفاف تر شده است.به عنوان مثال در معافیت کفالت پدر, نیازمندی پدر به مراقبت به دلیل بیماری یا نقص عضو و یا کهولت سن در قانون تصریح شده است. در حالیکه این شرط در قانون سابق نبود بلکه در آیین نامه اجرایی ذکر شده بود. در معافیت کفالت جد و جده, وجود فرزند پدر بزرگ و مادر بزرگ اعم از دختر و پسر مانع معافیت است. در حالیکه در مقررات سابق فقط وجود فرزند پسر مانع بود.

* آیا معافیت جدیدی به قانون اضافه شده است؟

-در قانون جدید سه مورد دیگر از جمله معافیت مشمولی که همسرش فوت کرده و از او دارای فرزند صغیر بوده تا زمانیکه ازدواج مجدد نکرده است. معافیت مشمولی که همسرش بعد از ازدواج معلول شده و نیازمند مراقبت باشد.معافیت یکی از فرزندان یا یکی از برادران سربازی که در حین خدمت سربازی فوت کرده باشد، اضافه شده است.

* اگر بخواهیم نگاه کلی به معافیت ها داشته باشیم،قانون جدید باعث افزایش دامنه معافیتها یا کاهش آن شده است؟

- در مجموع می توان گفت که در قانون جدید یکسری معافیت ها اضافه شده به عبارتی در این قانون دامنه معافیت ها افزایش پیدا کرده است مانند معافیت مدد جویان و معافیت فرزندان ایثارگران که از نظر کمی افزایش داشته است.

*معافیت مدد جویان شامل چه مواردی است؟

-همان طور که گفتم در این قانون به منظور حمایت از جامعه معلولان و مدد جویان و خانواده هایی که نیازمند حمایت هستند یک سری معافیت ها با عنوان معافیت مددجویان پیش بینی شده که شامل این موارد است.
معافیت یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی هستند. معافیت مشمولانی که حداقل یک فرزند معلول دارند.

معافیت تنها پسر خانواده های تحت پوشش که دارای سه فرزند دختر یا بیشتر هستند.

معافیت مشمولانی که با معلولان اناث دارای معلولیت جسمی- حرکتی ازدواج می کنند که در این مورد به . مشمولان پنج سال

معافیت موقت داده می شود و درصورت استمرار ازدواج پس از پنج سال, معافیت موقت تبدیل . به معافیت دایم می شود.

*در معافیت فرزندان ایثارگران که در قانون آمده چه نکات جدیدی وجود دارد؟

- قانونگذار برای پاسداشت فداکاری ها و خدمات ارزشمند ایثارگران دفاع مقدس, یک سری معافیت ها برای فرزندان ایثارگران پیش بینی کرده است. البته این معافیت ها قبلا نیز تحت عنوان عنایات مقام معظم رهبری وجود داشت که سالیانه تمدید می شد ولی در قانون جدید وظیفه عمومی, ضمن اینکه این معافیت ها دائمی شده مقداری نیر افزایش یافته است.

این معافیت ها شامل موارد زیر است:
برابر قانون فرزندان شهدا و جاویدالاثرها از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند.

به ازای هر ۲۴ ماه آزادگی و هر ۲۵ درصد جانبازی و هر ۳۰ ماه سابقه حضور در جبهه, یک نفر از فرزندان ایثارگران معاف می شود. در صورتی که ایثارگران یاد شده فاقد فرزند ذکور باشند یک نفر از برادران آنها از انجام خدمت سربازی معاف می شود.

تمامی مشمولان جانباز دارای حداقل ۱۰ درصد جانبازی از انجام خدمت معاف هستند.

یک فرزند خوانده قانونی ذکور جانبازی که صاحب فرزند نمی شود از انجام خدمت معاف است.

مشمولانی که با جانبازان اناث دارای حداقل ۲۵ درصد جانبازی ازدواج کنند به صورت موقت از خدمت معاف . . می شوند و پس از گذشت پنج سال از استمرار ازدواج از معافیت دائم بهره مند می شوند.

*در قانون جدید چه تسهیلاتی برای سربازان در نظر گرفته شده است؟

-خوشبختانه قانونگذار به این موضوع توجه مناسبی داشته و امتیازات و تسهیلات خوبی برای کارکنان وظیفه مانند افزایش حقوق و مزایا, حق عائله مندی برای سربازان متأهل, افزایش امکانات زیست, خوراک, پوشاک و بهداشت و درمان, پیش بینی فوق العاده مناطق عملیاتی و مناطق محروم و بد آب و هوا, پرداخت مستمری به خانواده تحت تکفل سربازان, پوشش بیمه درمانی و بیمه عمر و حوادث پیش بینی کرده است.

همچنین برابر قانون, وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی موظف شده اند با همکاری شهرداری ها, خدمات و تسهیلات لازم نظیر استفاده از ورزشگاه ها, قطارها, اتوبوس ها, گردشگاه ها, سینما ها و موزه ها را برای کارکنان وظیفه در حین خدمت فراهم کنند که امیدواریم با همکاری دولت و تامین بودجه و اعتبار لازم, سربازان از این امتیازات برخوردار شوند.

*مجازات سربازان غایب چیست؟

- در قانون جدید وظیفه عمومی همانطور که امتیازات پر رنگ دیده شده, تنبیهات و مجازات ها هم پر رنگ است. مثلاً در ارتباط با مشمولان غایب, در قانون سابق مدت غیبت اثری در میزان تنبیه نداشت. یعنی تنبیه فردی که یکماه غیبت داشت با فردی که چند سال غیبت داشت یکی بود که این چندان منطقی و عادلانه نبود اما در قانون جدید, میزان تنبیه و مجازات بر اساس میزان غیبت تنظیم شده است.

به طور مثال مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنها در زمان صلح تا سه ماه باشد, سه ماه اضافه خدمت خواهند داشت و چنانچه مدت غیبت آنان بیشتر از سه ماه باشد به شش ماه اضافه خدمت تنبیه می شوند. مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان از یک سال تجاوز کند علاوه بر شش ماه اضافه خدمت, فراری محسوب شده و به مراجع قضایی معرفی می شوند.

*برای بکارگیرندگان مشمولان غایب چه مجازات هایی پیش بینی شده است؟

-برابر قانون جدید, چنانچه افرادی, مشمولان غایب را در وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی استخدام کنند به مجازات هایی مانند کسر حقوق از شش ماه تا یک سال و در صورت تکرار به انفصال دایم از خدمت محکوم می شوند و همچنین کسانی که به نحوی مشمولان غایب را در موسسات دولتی و غیر دولتی از قبیل کارخانه ها, شرکت ها, آموزشگاه ها, بنگاه ها, مغازه ها و تعمیرگاه ها بکارگیری نمایند به پرداخت هزینه سالانه یک تا سه سرباز محکوم می شوند.

*مدت خدمت دوره ضرورت در قانون جدید چند ماه تعیین شده است؟

-مدت خدمت دوره ضرورت در قانون جدید همانند قانون سابق ۲۴ ماه تعیین شده است و در صورتی که مشمولان مازاد یا کمتر از تعداد مورد نیاز باشند, ستاد کل نیروهای مسلح با کسب اجازه از فرماندهی معظم کل قوا این مدت را به کمتر یا بیشتر تغییر می دهد که در حال حاضر مدت خدمت دوره ضرورت کمتر از مدت قانونی آن است.

مدت خدمت دوره ضرورت در سال ۹۱ به شرح زیر است
مدت خدمت کارکنان وظیفه مامور به دستگاه های غیر نظامی (امریه) : ۲۴ ماه
مدت خدمت کارکنان وظیفه در نیروهای مسلح و یگان های حفاظت در مناطق عادی : ۲۱ ماه
مدت خدمت در مناطق جنگی و امنیتی درگیر : ۱۸ ماه
مدت خدمت در مناطق امنیتی غیر درگیر و مناطق عملیاتی و محروم و بد آب و هوا : ۱۹ ماه

*به عنوان سوال آخر گفته می شود افرادی که قبل از خرداد ماه به خدمت اعزام شده اند ۱۸ ماه خدمت می کنند این موضوع صحت دارد؟

-خیر. در قانون از ابتدای سال ۹۱ مدت خدمت وظیفه در مناطق عادی ۲۱ ماه است. افرادی که در گذشته از خدمت فرار کرده بودند و تا تاریخ سوم خرداد خود را معرفی می کردند مشمول اضافه خدمت نشده و میزان خدمت آنها همانند گذشته ۱۸ ماه محسوب می شود.


آخرین جزییات نحوه پرداخت حق بیمه خدمت سربازی
مدیرکل فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: بیمه شدگان متقاضی پرداخت حق بیمه در دوره سربازی، باید هفت درصد آخرین حقوق خود را در تعداد ماه‌های خدمت سربازی ضرب کنند تا بدین ترتیب میزان حق بیمه پرداختی برای احتساب دوران سربازی در سال‌های بیمه‌ پردازی بدست آید.
محمد حسین زدا  با تاکید بر اینکه آیین‌نامه جدید معافیت از خرید خدمت سربازی عطف به ماسبق نمی‌شود، گفت: به موجب این آیین‌نامه که به تمام شعب تامین اجتماعی ابلاغ شده است، تمامی بیمه‌شدگانی که تا قبل از هفت مرداد ماه 1385 خدمت سربازی آنها به اتمام رسیده و قبل از آغاز خدمت سربازی و بعد از آن بیمه پرداز تامین اجتماعی باشند، از خرید خدمت سربازی معاف می‌شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: متقاضیانی که مشمول این آیین‌نامه بوده، اما نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام کرده‌اند، نمی‌توانند از معافیت برخوردار شوند.
مدیرکل فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: افرادی که بعد از سال 85 خدمت آنها به اتمام رسیده، مشمول این قانون نمی‌شوند.
زدا در ادامه خاطر نشان کرد: مبنای محاسبه خدمت نظام وظیفه همان مدت زمانی است که به عنوان طول دوره سربازی در کارت پایان خدمت افراد درج شده است.
بنابر اظهارات وی، امکان پرداخت قسطی حق بیمه دوران سربازی وجود ندارد.

قوانین خروج از کشور مشمولان سربازی
 
بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، کلیه افراد ذکوری که ۱۸ سالشان تمام می‌شود و وارد غیبت نشده‌اند باید تا زمانی که به خدمت سربازی اعزام نشده‌اند، برای خروج از کشور نسبت به اخذ مجوز از سازمان وظیفه‌عمومی ناجا و سپردن ودیعه متناسب با نوع سفر اقدام کنند.

داشتن وضعیت تحصیلی مشخص نظیر دانش‌آموز، دانشجو و طلبه فارغ‌التحصیل نیز از دیگر شرایطی است که مشمولان فاقد غیبت که متقاضی سفر به خارج از کشور هستند، باید دارا باشد چرا که باید برای دریافت مجوز، گواهی اشتغال به تحصیل یا درخواست مجوز خروج از کشور را ارائه کنند.

دانشجویان نیز باید توجه داشته باشند که در سنوات ارفاقی که مازاد بر سنوات مجاز تحصیلی که به آنان تعلق می‌گیرد، قرار نداشته باشند و در صورتی که فارغ‌التحصیل شده‌اند باید مهلت معرفی آنان به پایان نرسد یا دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند.

مشمولان می‌توانند به انواع سفرهای علمی، غیرعلمی، نیمه‌علمی، مطالعاتی، زیارتی و دوره‌های مشترک بروند، اما باید توجه داشته باشند که بسته به نوع سفری که دارند، باید مبالغ مختلفی را به عنوان ودیعه بپردازند.

در حال حاضر سفرهای علمی، غیرعلمی و نیمه‌علمی به ترتیب نیازمند ۵، ۱۵ و ۸ میلیون تومان وثیقه است و برای سفرهای مطالعاتی نیز وثیقه‌ای ۵ میلیون تومانی در نظر گرفته شده است.

همچنین متقاضیان سفر به سوریه و دوره‌های مشترک نیز باید ۱۵ میلیون تومان را به عنوان وثیقه بسپارند و مسافران سفر زیارتی به عراق و عربستان نیز باید علاوه بر سپردن ۵۰۰ هزار تومان وجه نقد، تعهدنامه محضری نیز بدهند.

در حال حاضر استرداد وثیقه نیز تنها با حضور مشمول و رویت گذرنامه وی در وظیفه عمومی امکان‌پذیر است.

سازمان وظیفه عمومی ناجا هیچ محدودیتی در هرم ترم تحصیلی برای تعداد خروج از کشور و صدور مجوز خروج برای دانشجویان قائل نشده، اما صدور مجوز را برای سربازان در حال خدمت ممنوع کرده و آنان در این دوره حق خروج از کشور را ندارند و در صورت لزوم نیز، امور مربوط به آنان از سوی یگان خدمتی‌شان قابل پیگیری خواهد بود.

پرسش دیگری که به کرات میان مشمولان متقاضی سفر خارج از کشور مطرح می‌شود پیرامون عدم بازگشت به موقع یا عدم‌معرفی در موعد مقرر است که سازمان وظیفه عمومی ناجا جریمه افرادی که پس از بازگشت در موعد مقرر، خود را با تاخیر به وظیفه‌عمومی معرفی کرده‌اند را ممانعت از خروج مجددشان از کشور از شش ماه تا یکسال اعلام کرده است.

همچنین در خصوص آن دسته از مشمولانی که در موعد مقرر وارد کشور نشوند نیز علاوه بر ضبط مبلغ وثیقه به نفع دولت، همانند سایر غایبان با آنان برخورد شده و بسته به مدت غیبت، افزایش خدمت یا احضار به مراجع قضایی در انتظارشان خواهد بود.

همچنین حداکثر مدت اعطایی برای انجام سفرهای مطالعاتی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد شش ماه و دانشجویان مقطع دکتری یک سال است که این دسته از افراد نیز باید توجه داشته باشند که در موعد مقرر به کشور مراجعه و خود را معرفی کنند.

متقاضیان می‌توانند با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از سوی مدرسه یا دانشگاه خود و تهیه وثیقه سفر مربوطه به وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه یا سکونتشان مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند و پس از آن نیز سامانه وظیفه عمومی، مجوز خروج از کشور را صادر و آن را به پلیس گذرنامه ناجا، ارائه می‌دهد.

 
خرید و فروش سربازی

سردار کمالی، جانشین نیروی انسانی نیروهای مسلح در این زمینه اظهار می‌دارد: اگر عده ای منتظر از سرگیری فروش سربازی هستند، باید گفت که پرونده و باب فروش سربازی مطلقاً بسته شد؛ به این دلیل که یک قانون تبعیض آمیز بود و دیگر اجرا نخواهد شد.
وی در رابطه با قانون جدید نظام وظیفه می‌گوید: به طور مثال در گذشته چنانچه کسی می‌خواست وارد دانشگاه شود و از معافیت تحصیلی بهره ببرد، باید از مجرای کنکور عبور می‌کرد، اما در قانون جدید کنکور برداشته شد؛ یعنی شرط ورود به دانشگاه و صدور معافیت تحصیلی برای مشمولان برداشته شد.
سردار کمالی بیان می‌کند: در قانون قبلی افراد تنها تا دکتری می‌توانستند درس بخوانند و برای سطوح تخصصی باید خدمت سربازی را می گذراندند، اما در قانون جدید فرد می تواند در سطح تخصص نیز درس بخواند.
جانشین نیروی انسانی نیروهای مسلح می افزاید: افراد دارای مدرک دیپلم و بالاتر یک سال فرصت دارند در مقطع بالاتر قبول شوند. همچنین به دانشجویان در حال تحصیل فرصت داده شده است تا اگر به رشته ای که تحصیل می کنند علاقه ندارند، از آن رشته انصراف داده و در دانشگاه و رشته دیگری قبول شوند.


مشمولان متولد ۱۳۷۳ فراخوانده شدند
معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: تمام مشمولان متولد ۷۳ و قبل آن موظف هستند در سال ۹۱ وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند.
 سرهنگ رحمان علیدوست بیان داشت: هر فرد ذکور ایرانی از اول ماهی که طی آن ماه به سن ۱۸ سال تمام می‌رسد مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است و باید در فرصت‌های مشخص شده برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) اقدام کنند.

وی افزود: تغییرات ایجاد شده در قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۲۲/۸/۹۰ باعث شد تا تمام متولدان ۷۳ و قبل از آن مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی شوند، بر همین اساس تمام مشمولان مذکور موظف هستند در سال ۹۱ وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند تا بر اساس قانون و مقررات به خدمت اعزام یا از خدمت دوره ضرورت معاف شوند.

معاون احضار و اعزام این سازمان در خصوص مهلت معرفی مشمولان بیان داشت: افرادی که قبل از سن مشمولیت (۱۸ سال تمام ) فارغ التحصیل شده، انصراف داده، ترک تحصیل کرده یا اخراج شده‌اند، از اول ماهی که طی آن وارد سن مشمولیت می‌شوند ۶ ماه فرصت معرفی داشته و افرادی که بعد از سن مشمولیت، ترک تحصیل می‌کنند یا فارغ‌التحصیل می‌شوند. از زمان ترک تحصیل یا فراغت از تحصیل یکسال فرصت معرفی خواهند داشت.

علیدوست با بیان اینکه مشمولانی که معافیت موقت کفالت یا پزشکی دریافت کرده‌اند پس از انقضاء مدت اعتبار معافیت موقت خود حداکثر یک ماه فرصت تجدید رسیدگی خواهند داشت، تاکید کرد: حداقل ۱۵ روز قبل از پایان مهلت باید افراد خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) معرفی کنند تا وارد غیبت نشوند.

این مقام مسئول در خصوص رسیدگی به درخواست تمدید در موعد اعزام مشمولان بیان داشت: صرفاً موعد اعزام مشمولانی تمدید خواهد شد که به جهت وجود پاره‌ای از مشکلات، شرایط اعزام به خدمت را نداشته باشند.

وی تاکید کرد: مشمولان از زمان و مهلت معرفی، استفاده بهینه کرده تا نیازمند تمدید در موعد اعزام نشوند.

 
اضافه خدمت سربازان خراسان شمالی بخشیده شد
معاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی گفت: به مناسبت سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی اضافه خدمت سنواتی تمامی سربازان مشغول به خدمت این استان مورد بخشش قرار گرفت.
سرهنگ حجت الله واعظی نژاد افزود: به مناسبت سفر پربرکت مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی اضافه خدمت ناشی از غیبت اولیه ( سنواتی) تمامی سربازان مشغول به خدمت نیروهای مسلح این استان مورد بخشش قرار گرفت.
وی ادامه داد: این بخشودگی شامل سربازانی می شود که از تاریخ چهارم خرداد ماه امسال تا اول آبان ماه امسال به خدمت اعزام شده اند.
معاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی یادآور شد: اضافه خدمت سنواتی مشمولان غایبی که تا تاریخ سوم خرداد ماه خود را معرفی و به خدمت اعزام شده اند بر اساس قانون جدید مورد بخشش قرار گرفته است.

امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی ممنوع می باشد / ضوابط ثبت نام مشمولان در دانشگاهها

طبق بخشی از متن دستورالعمل صادره در تاریخ ۱۸ شهریورماه ۹۱ از طرف سازمان وظیفه عمومی ناجا در رابطه با تحصیل همزمان با خدمت که صراحتا در بند ۱۱ این دستور العمل آمده است:

تحصیل همزمان با خدمت (حتی در صورت تایید دانشگاه) مجاز نبوده و برای اینگونه از دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نخواهد شد.

همچنین در بند ۲۱ این دستورالعمل آمده است:

سربازانی که خدمت دوره ضرورت آنان حداکثر تا ۳۰ شهریور ۱۳۹۱ به اتمام می رسد در صورت موافقت دانشگاه می توانند شروع به تحصیل خود را تا اتمام خدمت به تعویق بیندازند.

بدیهی است اشتغال به تحصیل آنان با ارائه کارت پایان خدمت یا گواهی اتمام خدمت صادره از سوی نیروهای مسلح امکان پذیر می باشد.

بخشنامه سازمان وظیفه عمومی ناجا در مورد ضوابط ثبت نام مشمولان در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی

پیش از اینها تحصیل همزمان با خدمات سربازی از طرف دانشگاه پیام نور مشکلی نداشت و دواطلبان می توانستند همراه با خدمت سربازی در دانشگاه پیام نور نیز تحصیل کنند.

لازم به ذکر است : فارغ التحصیلان دیپلم و یا پیش دانشگاهی غیر غایب متولد سال های قبل ، مشروط بر اینکه دیپلم رشته های فنی –حرفه ای و کار و دانش را حداکثر تا پایان ۲۲ سالگی و پیش دانشگاهی را تا پایان ۲۴ سالگی به اتمام رسانیده باشند نیز مجاز به ادامه تحصیل می باشند.

شایان ذکر است : فارغ التحصیلان مقطع کاردانی مجاز به شروع به تحصیل در مقاطع کارشناسی پیوسته و دکتری پیوسته نبوده و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مجاز به شروع به تحصیل در مقطع دکتری پیوسته پزشکی ، دندانپزشکی و دامپزشکی نمی باشند.

دانشجویان در طول تحصیل ، فقط یکبار مجاز به انصراف در سنوات قانونی بوده و حداکثر تا یکسال بعد از تاریخ انصراف نیز در صورت قبولی مجاز به ادامه تحصیل

می باشند.

همچنین شرایط انتقال دانشجو به این نحو می باشد: انتقال دانشجویان از دانشگاه به دانشگاه دیگر (بدون شرکت در آزمون ) صرفا در همان مقطع و همان رشته تحصیلی امکان پذیر است و در صورتیکه تمایل به تغییر رشته و مقطع تحصیلی داشته باشد شامل ضوابط دانشجویان انصرافی خواهد شد.


تغییر نحوه خرید بیمه خدمت سربازی
مدیرکل درآمد حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی از تغییر نحوه خرید بیمه خدمت سربازی خبر داد.

محمدحسن زدا درباره نحوه خرید بیمه خدمت سربازی اظهار داشت: نحوه خرید بیمه خدمت سربازی تغییر کرده است.

وی ادامه داد: در صورتی که فرد قبل از خدمت بیمه ‌شده تأمین اجتماعی باشد و بعد از خدمت سربازی دوباره نسبت به بیمه پردازی به سازمان تأمین اجتماعی اقدام کند بدون پرداخت هزینه‌ای، بیمه خدمت سربازی به عنوان سابقه وی محسوب می‌شود.

زدا خاطرنشان کرد: در صورتی که قبل از خدمت سربازی فردی بیمه نداشته باشد می‌تواند بعد از پایان خدمت سربازی نسبت به خرید بیمه سربازی اقدام کند.

مدیرکل درآمد حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه خرید قسطی بیمه سربازی به دلیل برخی از مشکلات انجام نمی‌شود، بیان داشت: هر فردی که قبل از خدمت سربازی بیمه‌ شده تأمین اجتماعی نبوده می‌تواند پس از خدمت مدت زمان بیمه پردازی را خریداری کند.

زدا یادآور شد: متقاضیان برای بهره‌مندی از این تسهیلات می‌توانند با مراجعه به شعب تأمین اجتماعی که در آن بیمه‌پرداز هستند، فرم درخواست احتساب سوابق مدت خدمت نظام وظیفه را تکمیل تا امکان اقدامات بعدی برای آنها فراهم شود.

به گفته جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا کلیه افرادی که از یگان‌های خدمتی مختلف از جمله ارتش، سپاه پاسداران، ستادکل نیروهای مسلح و ... کارت پایان خدمت دریافت کرده‌اند باید نسبت به تعویض کارتشان اقدام کنند.


صدور معافیت تحصیلی برای دانش‌آموزان

سردار ابراهیم کریمی در این باره گفت: بر اساس قانون ما باید برای دانش‌آموزانی که به سن 17 سال تمام می‌رسیدند، معافیت تحصیلی دانش‌آموزی صادر می‌کردیم که امسال در توافقات و هماهنگی‌هایی که با آموزش و پرورش صورت گرفت، مقرر شد برای آن دسته از دانش‌آموزانی که به سن 17 سال تمام یا همان 18 سال رسیده‌اند معافیت تحصیلی صادر شود.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه این امر با هدف جلوگیری از اقدامات بعدی سازمان برای اعزام این افراد انجام شده است، خاطر نشان کرد: این افراد نیز می‌توانند همانند دانشجویان برای دریافت معافیت تحصیلی به دفاتر پلیس + 10 مراجعه و از آنجا درخواست خود را کامل کنند.

به گفته وی در این صورت دیگر برای دانش‌آموزانی که وارد 18 سالگی شده‌اند غیبت لحاظ نمی‌شود و آنان می‌توانند تا سقف سنواتی که برایشان تعیین شده، ادامه تحصیل بدهند.

کریمی به دانشجویان توصیه کرد که سریعتر به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کنند تا سازمان بتواند پیش از پایان مهرماه این اقدامات را انجام دهد.
 
ضوابط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی و اخراجی

سرهنگ محمد رضا اکبر حلوایی، معاون مشمولان و امور معافیت های این سازمان اظهار داشت: دانشجویان در طول مدت تحصیل، از دیپلم تا دکترای تخصصی، فقط یکبار مجاز به انصراف و شروع به تحصیل مجدد در دانشگاه و رشته دیگر، هستند.

وی در خصوص شرایط دانشجویان انصرافی ادامه داد: این دسته ازدانشجویان چنانچه تمایل به ادامه تحصیل داشته باشند باید حداکثر تا یکسال بعد از تاریخ انصراف ، در دانشگاه و مقطع جدید شروع به تحصیل کنند، که در این صورت مدت تحصیل قبلی آنها در سنوات مقطع جدید لحاظ نخواهد شد.

معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: همچنین قبولی دانشجویان انصرافی در مقطع پائین تر از مقطع قبلی نیز بلامانع است.

سرهنگ حلوایی درباره شرایط بازگشت به تحصیل دانشجویان انصرافی به دانشگاه و رشته قبلی آنان ، گفت : افراد مذکور در صورتیکه در مهلت یکساله پس از انصراف، به خدمت اعزام نشده باشند با موافقت دانشگاه مربوطه مبنی بر بازگشت به تحصیل ،از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد.

وی در ادامه افزود: وقفه ایجاد شده برای دانشجویان انصرافی که با بازگشت به تحصیل آنان در رشته و دانشگاه قبلی موافقت شده ، جزء سنوات تحصیلی آنان محاسبه نخواهد شد و این افراد دیگر مجاز به انصراف مجدد نیستند.

معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص شرایط دانشجویان اخراجی گفت: دانشجویان اخراجی ، تنها در صورت دریافت کارت پایان خدمت دوره ضرورت یا معافیت از خدمت، مجاز به بازگشت به تحصیل هستند.

این مقام مسئول در ادامه افزود: درمواردی که اخراج دانشجویان از تحصیل به اشتباه صورت گرفته یا بنا به دلایل موجه دانشگاه اخراج را منتفی اعلام کنند، با تائید کمیسیون موارد خاص دانشگاه و اعلام کتبی آن ،در صورتیکه بیش از یکسال از اخراج دانشجو نیز سپری نشده باشد،بازگشت به تحصیل دانشجوی اخراجی بلامانع است.


صدور کارت الکترونیکی پایان خدمت و معافیت

صدرالسادات با اشاره به اینکه از سال 89 صدور کارت‌های معافیت به صورت الکترونیکی آغاز شد تاکید کرد: علاوه بر کارت‌های معافیت کارت‌های پایان خدمت نیز از سال گذشته به صورت الکترونیکی صادر می‌شود. این کارت‌ها که دارای تراشه الکترونیکی است قابلیت بسیاری برای ثبت اطلاعات دارد و دیگر نیازی به تغییر کارت برای ثبت اطلاعات جدید نیست.
صدرالسادات با بین اینکه هیچ معافیتی به جز معافیت سه برادری در قانون جدید حذف نشده است،‌ گفت:‌دامنه معافیت‌ها گسترش یافته است و تنها کسر خدمت به جز کسر خدمت بسیجیان و محققان و پژوهشگران حذف شده است. ضمن اینکه معافیت ایثارگران ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح بود اما در قانون مصوب مجلس به صورت قانون درآمده است. در قانون جدید مددجویان و ایثارگران از معافیت‌های گسترده‌تری برخوردار شدند که می‌توانند با مراجعه به سایت وظیفه عمومی از آن باخبر شوند.

 
اعلام جزئیات معافیت های مشمولان دارای خانواده تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی
 
معاون سازمان وظیفه عمومی گفت:در مقررات به مددجویان ، معافیت های قابل توجه ای برای فرزندان ذکور خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی در نظر گرفته شده است.

،سرهنگ محمد رضا اکبرحلوایی بیان داشت: در اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی توجه ویژه ای به خانواده های مددجوی تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و بهزیستی شده است به نحوی که یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد همسر تحت پوشش کمیته امداد وبهزیستی و همچنین تنها پسر خانواده هایی که حداقل دارای سه دختر بوده و تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشند از خدمت دوره ضرورت معاف می شوند.

وی افزود: علاوه بر معافیت های ذکر شده همچنین مشمولانی که با بانوان معلول ازدواج می کنند نیز با درخواست بهزستی و تایید معلولیت در شورای پزشکی وظیفه عمومی تا مدت 5 سال از تاریخ ثبت عقد از معافیت موقت استفاده و در پایان 5 سال معافیت دائم اخذ می کنند.

این مقام مسئول معافیت دیگر مددجویان تحت پوشش بهزیستی را درخصوص آن دسته از مشمولانی عنوان کرد که دارای فرزند معلول می باشند و با در خواست بهزیستی استان و تایید معلولیت در شورای پزشکی وظیفه عمومی اینگونه مشمولان نیز از معافیت دائم برخوردار می شوند.

سرهنگ حلوایی در خصوص امکان بخشودگی غیبت مشمولان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی اظهارداشت : صرفا تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار داشتن مجوزی برای بخشودگی غیبت مشمولان غایب نیست و به جز تسهیلات بیان شده و همچنین کاهش تعرفه های مربوط به صدور کارت معافیت اینگونه مشمولان امتیاز دیگری برای مشمولانی که تحت پوشش کمیته امداد وبهزیستی می باشند در نظر گرفته نشده است.

وی اظهار داشت: مشمولان غایب اعم از کسانی که تحت پوشش سازمانهای مذکور قرار دارند و سایر مشمولان چنانچه تا سوم خرداد ماه سال جار ی خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) معرفی نمایند تنبیهات اضافه خدمت مقرر در قانون شامل انان نخواهد شد.


مشمولان دارای فرزند معلول از خدمت معاف می‌شوند

 حسین ده‌آبادی اظهار داشت: به استناد ماده 44 مکرر قانون اصلاح موادی از قانون نظام‌وظیفه که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده، تمام مشمولانی که دارای فرزند معلول باشند به شرط نداشتن غیبت، می‌توانند از خدمت نظام‌وظیفه معاف شوند.

وی با بیان اینکه این معافیت، پیش از این در قالب یک طرح با عفو مقام معظم رهبری اجرا و هر سال زمان آن تمدید می‌شد، گفت: این مصوبه اینک به قانون تبدیل شده و اجرای آن مادامی که این قانون در کشور معتبر است ادامه دارد.
بر اساس قانون جدید، هر مادر فاقد همسر که فرزندان ذکور داشته باشد یکی از پسران وی از خدمت معاف می‌شود.

وی گفت: در مورد خانواده‌هایی که سه فرزند دختر و یک پسر دارند نیز پسر خانواده می‌تواند از خدمت معاف شود.

  توقف کسرخدمت جبهه، جانبازی والدین و مدرک تحصیلی برای مشمولان از امسال

کسرخدمت های ناشی از سابقه جبهه و جانبازی والدین و کسرخدمت مربوط به مدارک تحصیلی دانشگاهی برای مشمولان از سال جاری متوقف شود.

باتوجه به اینکه برخی مصوبات مربوط به ایثارگران از قبیل کسرخدمت به سبب سابقه جبهه و جانبازی والدین و همچنین کسرخدمت مربوط به مدارک تحصیلی دانشگاهی مشمولان، در قانون جدید وظیفه عمومی ذکر نشده است لذا در سال جاری ، این نوع کسرخدمت ها اجرایی نمی شود و صرفا افرادی می توانند از امتیازات مذکور بهره مند شوند که در شمول مصوبه سال گذشته قرار داشته باشند.

لازم به ذکراست: تمامی کسرخدمت هایی که در سال گذشته برای افراد مشمول قانون خدمت وظیفه عمومی (اعم از کارکنان وظیفه در حال خدمت و مشمولین دارای برگ اعزام ) صادر و در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) و سامانه وظیفه عمومی ثبت شده است ، دارای اعتبار بوده و لازم الاجرا است.

همچنین سربازانی که در سال 90 به خدمت اعزام شده و تاکنون به هردلیل کسرخدمت آنان صادر نشده است ، همچنان درشمول مصوبه سال گذشته قرار داشته و صدور کسرخدمت آنان تا پایان خدمت بلامانع است.

این سازمان در خصوص نحوه اعمال کسرخدمت برای مشمولانی که در سال 90 خود را معرفی و برگ آماده به خدمت برای آنان صادر و تاریخ اعزام آنان سال 1391 تعیین شده خبرداد و تاکید کرد: گواهی کسرخدمت آنان باید در سال1390 صادر شده و حداکثر تا تاریخ پانزدهم اردیبهشت امسال توسط یگان مربوط در سامانه وظیفه عمومی به ثبت برسد. همچنین این دسته از مشمولان باید در موعد تعیین شده در برگ آماده بخدمت ، به خدمت اعزام شوند درغیر این صورت از این امتیاز بهره مند نخواهند شد، درضمن از تاریخ شانزدهم ثبت کسرخدمت در سامانه وظیفه عمومی برای این دسته از مشمولان امکان پذیر نبوده و این مورد از سامانه حذف خواهد شد.

همچنین کسرخدمت بسیجیان امسال است باید: در اجرای قانون احتساب خدمت بسیجیان جزء خدمت دوره ضرورت و قانون مقررات استخدامی سپاه ، در سال 91 نیز همانند سال گذشته میزان صدور کسرخدمت برای بسیجیان حداکثر6ماه خواهدبود.

شایان ذکراست : کسرخدمت به سبب مدرک تحصیلی دانشگاهی در سال 1391 متوقف شده و صرفا شامل مشمولانی است که تا پایان سال 1390 به خدمت اعزام شده اند.

سازمان وظیفه عمومی در پایان ، در خصوص توقف اجرای بعضی از معافیت ها مانند معافیت سه برادری و توقف بعضی از امتیازات مانند کسرخدمت در سال 91 ،اعلام داشت : ازآنجایی که تمامی معافیت ها و امتیازات مورد نظر در ارتباط با ایثارگران ، امداد جویان و سایرگروه ها، در قانون جدید وظیفه عمومی ( مصوب 22/8/90 مجلس شورای اسلامی) پیش بینی شده است لذا تصمیم براین گرفته شد که تمامی معافیت ها و امتیازات سربازی برمبنای قانون جدید اجرایی شود.

مدت خدمت دوره ضرورت سال 1391 /21 ماه ست

سازمان وظیفه عمـومی نـاجـا در خصوص مدت خدمت دوره ضرورت در سال 1391 اعلام کرد: برابر ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح مدت خدمت دوره ضرورت برای مشمولانی که از فروردین امسال به خدمت اعزام می‌شوند به نسبت مدت قانونی آن که 24 ماه بوده حسب مورد کاهش یافته است.

لازم به ذکراست: طبق آخرین ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح مدت خدمت دوره ضرورت برای کارکنان وظیفه درنیروهای مسلح و یگان‌های حفاظت 21 ماه و این مدت برای کارکنان وظیفه مامور به دستگاه‌های غیرنظامی به جز یگان حفاظت 24 ماه است. همچنین مدت خدمت کارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر 18 ماه و برای کارکنان وظیفه غیربومی در مناطق امنیتی غیردرگیر ومناطق عملیاتی و همچنین،مناطق محروم و بد آب و هوا 19 ماه است.

این سازمان یادآورشد: سربازانی که در سال 90 وقبل ازآن به خدمت اعزام شده اندمدت خدمت انان برابر مقررات سابق (مناطق عادی 18ماه ، مناطق جنگی و عملیاتی 16 ماه ، مناطق محروم وبدآب وهوا 17 ماه ) خواهدبود

معافیت مشمولان دارای خواهر مجرد بالای ۲۴ سال

بر اساس ماده 44 قانون جدید خدمت وظیفه عمومی تنها برادر سرپرست خواهر فاقد پدر و همسر ذکور که بیش از 24 سال سن داشته باشد از خدمت سربازی معاف است.

وی با بیان اینکه معافیت‌ها در سه دسته کفالت، پزشکی و موارد خاص دسته‌بندی می‌شوند اظهار کرد: در بحث معافیت پزشکی نزدیک به 20 تا 30 نوع معافیت وجود دارد.

سردارصدرالسادات با اشاره به شرایط معافیت پزشکی با بیان اینکه باید افراد سالم به خدمت سربازی اعزام شوند، خاطر نشان کرد: در همین راستا افرادی که دارای بیماری خاص یا عذرهای پزشکی هستند پیش از اعزام به خدمت شناسایی می‌شوند.

وی همچنین درباره معافیت مددجویان ، ایثارگران و خانواده‌های شهدا ازخدمت سربازی تصریح کرد: این نوع معافیت نیز شرایط مختلفی دارد و به مشمولان از 30 ماه تا پنج سال معافیت موقت یا دائم داده خواهد شد.

یکی از پرطرفدارترین معافیت های سربازی، معافیت پزشکی است. بسیاری از مشمولان دنبال گرفتن معافیت پزشکی هستند. که البته شرایط خاصی می خواهد و زیاد هم ساده نیست.

 

 
 

 


 
 

 

 
 


خبر | شنبه 20 آبان 1391 ساعت 8:29

تازه ها
نرگس محمدی به دزدی اعتراف کرد+سند
کشف یک خانه فساد و ارتباط آن با مهدی طارمی
اولین واکنش احسان حاج صفی بعد از دیدار با نماینده رژیم صهیونیستی+عکس
برنده نهایی مسابقه خنداننده‌شو مشخص شد
بازیگر مشهور تلویزیون بعد از اجرای حکم، روانه بیمارستان شد
ورزش مورد علاقه رهبر انقلاب چیست؟
مسمومیت بیش از 300 نفر بر اثر نشت گاز کلر در دزفول
خطرات مسکن های بدون نسخه!
نحوه پرداخت قسطی جرایم تخلفات رانندگی اعلام شد
عروسی فرزند لاریجانی با حضور چهره های سرشناس+عکس
شغل فوتبالیست های ایرانی قبل از مشهور شدن
بیماری دیابت را بیشتر بشناسید+ اینفوگرافیک
گزارش روزنامه نگاران از ویرانی منطقه شیعه نشین عوامیه به‌دست رژیم سعودی
طارمی جایزه مرد سال فوتبال ایران را به موزه امام رضاعلیه السلام اهدا کرد
این مواد غذایی را در مایکروویو حرارت ندهید
10 میوه برتر برای مقابله با پیری
لیست دارو‌های ممنوعه در سفر به سرزمین وحی
اقدام جنجالی شاهزاده سعودی مقابل وزیر زن +عکس
اسامی وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم تقدیم مجلس شد
5 نشانه‌ای که به اگزما اشاره دارند
پربیننده ها
بهترین روش برای سوزاندن چربی پهلوها و شکم!!
شماره تلفن های واحد و مراکز دانشگاه پیام نور
آغاز توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد آزاد از امروز
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود و آشنایی با برخی از ضوابط دانشگاه پیام نور
10 ماده معجزه گر در لاغری
آدرس و رایانامه مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور
نحوه محاسبه نمره امتحان در دانشگاه پیام نور
در سراسر کشور؛ واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی و کاردانی بدون کنکور دانشجو می پذیرند
پاسخ به سوالات متداول دانشجویان جدید الورود
مراحل لازم جهت انجام امور فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور
  • نظرات (7)
  • نظر دهی
مرتبط